Az első olyan évben, amikor céltevékenységére, a tőkebefektetésre koncentrálhatott, összesen 15 társaságba szállt be 25-90 millió forint tőkerésszel a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt. (KvfP). Mint azt Baráth Csaba vezérigazgató elmondta, a teljes, 807 millió forintos tőkebefektetési érték némileg elmarad az előzetesen várt 1 milliárdos tőkekihelyezéstől. Ennek oka, hogy a társaság munkáját nem várt módon megzavarta, hogy az üvegzsebtörvény előírásai miatt július 1-jétől október 15-éig, amikor a kormány a társaságot az állam vállalkozói vagyonportfóliójába, az ÁPV Rt.-hez helyezte, nem volt mód arra, hogy a KvfP tőkebefektetéseket valósítson meg.
Összességében ugyanakkor növekvő érdeklődést tapasztaltak a társaság vezetői a kis- és középvállalkozások részéről: az elmúlt év során összesen 226 megkeresés érkezett a KvfP-hez, 103 ügylet során az előminősítésre is sor került. A már realizálódott 15 tőkebefektetés mellett 10-12 további ügy van a szerződéskötés valamilyen fázisában - tájékoztatott a vezérigazgató. Baráth Csaba szerint munkájukat megkönnyítené, ha a kkv-törvény napirenden lévő módosítása során olyan új szabályozás születne, amely azon cégek számára is lehetővé tenné az állami támogatási rendszer - így például a Hitelgarancia Rt. - igénybevételét, amelyeknél KvfP tőkebefektetése meghaladja a 25 százalékot. Jelenleg ugyanis azoknak a cégeknek, amelyek esetében 25 százaléknál magasabbra emelkedik a KvfP részesedése, le kell mondaniuk a kedvezmények igénybevételéről.
A cégekben maximum 5 éves időtartamra kisebbségi részesedést szerző KvfP a BUBOR plusz 2-3 százalékos hozamelvárást fogalmaz meg a partnerekkel szemben, a hozamot azonban csak a befektetési időszak végén, egy összegben kell visszafizetnie a partnernek. Miután a társaság még a kihelyezési időszak elején tart, működési költségeit csak állampapírba fektetett tőkéjének hozama csökkenti. Ezzel kapcsolatban elhangzott: a KvfP 2003-at 10-20 millió forint körüli veszteséggel zárta.
Baráth Csaba szerint az idén 1,5-2 milliárd forint új tőkekihelyezést szeretnének végrehajtani. A befektetési program végrehajtásához ugyanakkor a 3,5 milliárd forintos tőkével rendelkező szervezetnek további tőkejuttatásra van szüksége. Mivel a jelenleg a Gazdasági Minisztérium 88 százalékos és nyolc pénzintézet 1,5-1,5 százalékos tulajdonában lévő társaságnak többségi állami tulajdonban kell maradnia, a korábban megszokott 200 százalékon történő ázsiós tőkeemelésre vállalkozó Magyar Fejlesztési Bank csak 2,6 milliárdos tőkeemelést hajthat végre - az erről szóló döntés előkészítése már megkezdődött.
