BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Úszásban az árvízalap

2004. január 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár az alapkezeléssel megbízott Magyar Államkincstár (MÁK) gőzerővel dolgozik a Wesselényi Miklós ár- és belvízvédelmi alap működőképessé tételén, egy kora tavaszi árvíz nyomán még aligha számíthat majd túl sok épülettulajdonos ennek a védelmére. Bár az alap létrehozásáról tavaly márciusban született döntés, s az erről szóló törvényt nyáron elfogadta a parlament, a működési feltételeket megszabó kormányrendelet csak december 9-én született meg. Az alapkezelő csak ezután láthatott hozzá az alap szervezéséhez. A MÁK január 8-án több országos és regionális napilapban közzétette az eljárási rendjéről szóló tájékoztatóját, amely szerint a szerződések megkötése a MÁK területi igazgatóságain lehetséges. A kincstár munkatársai ezekben a napokban számos önkormányzatnál készülnek megteremteni a lehetőséget arra, hogy az alap védelme alá igyekvők a polgármesteri hivatalokban is leadhassák belépési nyilatkozataikat. Bár értesülésünk szerint már akadt jelentkező az alapba, a folyamat ma még igen lassú.
A költségvetés szerint a Wesselényi Alap 2004-ben összesen 147,8 millió forint költségvetési támogatásban részesül, ezt az összeget ugyanakkor csak az alapkezelő előzetes költségterének megfelelően utalják át az alap számlájára - tudtuk meg a Pénzügyminisztériumban.
A költségvetésben előzetesen 2003-ra egyébként 100 milliós költségvetési támogatás és 10 milliós rendszeres befizetési előirányzat szerepelt, ami a késői indulás miatt nem válhatott valóra. A Wesselényi Alap az idén 170 millió forint rendszeres befizetéssel és 12 milliós önkéntes adomány összegyűjtésével számol.
Egy esetleges tavaszi árvíz során külön gondot jelenthet a károk felmérése. Az alap létrehozásáról szóló kormánydöntés idején a Magyar Biztosítók Szövetsége együttműködést ajánlott, ám a konkrétumokról akkor nem sikerült megállapodni. A NAPI Gazdaság információi szerint a kincstárnál most pályázatot készítenek elő, amelyen az alap kárfelmérési munkáira lehet majd jelentkezni. A pályázatból természetesen nem zárják ki a piaci biztosítókat sem, így vélhetően ők is jelentkezhetnek kárfelmérési munkákra. Arra, hogy mikorra várható a pályázati kiírás megjelenése, a MÁK-ban kitérő választ adtak; ma még inkább a jelentkezések zökkenőmentessé tétele a fő feladat - nyilatkozták.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet