BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rossz a rendelet a lakáshitelről?

2004. január 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jelzáloghitelek kamattámogatásáról szóló rendelet utólagos értelmezése zajlik a napokban a bankok és a Pénzügyminisztérium között - tudta meg a NAPI Gazdaság. A gondot az okozza, hogy a támogatás túl komplex - szinte követhetetlen - lett.
Egyes szakértők szerint a jogszabály a jelenlegi formájában teljesen alkalmazhatatlan. Információink szerint mivel az új kormányrendelet nincs összhangban a két korábbival, a jövőben problémák alakulhatnak ki az állami kamattámogatás elszámolását illetően. Ezt kell most értelmezéssel korrigálni, amire a PM-nek az áldását kell adnia, hogy az hosszú távon is alkalmazható legyen.
Ugyanis a hitelek 10-20 évig futnak, de a jelzáloglevelek legfeljebb 5-10 éves futamidejűek, így a jogalkotóknak a lejárók helyett időközben kibocsátott jelzáloglevelekre is figyelemmel kell lenniük. A probléma gyökere egyébként az, hogy az annuitással törlesztett hitelek mögött végtörlesztéses jelzáloglevelek állnak. A bankok a havi befolyó törlesztőrészletekből anélkül is nyújthatnak újabb hiteleket, hogy új jelzáloglevelet bocsátanának ki. Így egy régebben - például 2002-ben - kibocsátott jelzáloglevél mögött lehetnek június 16-a előtti, 2003. június 16-a és december 22-e közötti, tehát a tavaly nyáron módosított rendelet szerint, valamint a december 22-étől élő rendelet szerinti hitelek. Ebben az esetben az állami támogatást és az ügyfélnek felszámított díjakat (kamatot és kezelési költséget) három különböző szabály szerint kell kiszámítani.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet