Érdeklődés hiányában akár fel is függeszthették volna a tűzijátékok és petárdák visszaváltását a forgalmazók, ugyanis információink szerint az elmúlt néhány napban mindössze egy-két vásárló élt a lehetőséggel. A Tesco parkolójában forgalmazó Pirotechnik Kft.-hez mindössze egy eszköz érkezett vissza, a Praktiker barkácsáruházlánc pedig összesen négy csomagot vett vissza és országszerte hasonló volt a helyzet. A forgalmazók és kereskedők - a pirotechnikai eszközök forgalmazását és tartását szabályozó, tavaly október elsején megjelent kormányrendelet szerint - természetesen január hatodikáig kötelesek voltak visszaváltani a fel nem használt, úgynevezett II-es kategóriába sorolt pirotechnikai eszközöket. A visszaváltás iránti érdektelenség várható volt, a forgalmazók tapasztalatai szerint a vásárlók zöme felhasználta a játékokat - volt, aki előbb is, mint lehetett volna.
Úgy tudni, hogy szilveszter napján a néhány forintos petárdából a nagyobb elárusító helyeken hiány alakult ki a hatalmas kereslet miatt. A másik véglet a több tízezer forintba kerülő, néhány percig tartó komplett tűzijáték volt. Ezek az eszközök fogytak el leghamarabb - válaszolta lapunknak Keresztúri Tóth Attila, a Piro-Fox Bt. vezetője. A teljes forgalmat még nem tudták kiszámolni a cégek, mint mondták, január közepére derül ki, miből mennyi fogyott. Az előzetes becslések szerint 20-22 darab 64 és 72 köbméteres konténerben érkezett pirotechnikai eszköz legálisan az országba. Ennek nagyjából 70 százaléka került forgalomba, ugyanis a viszonteladók egy része végül nem kapott engedélyt az értékesítésre - mondta Bán Gizella, a Magyar Pirotechnikai Társaság tagja.
Csényi Zoltán, a Pirotechnik Kft. vezetője elmondta, a rendelet megjelenését követően tudtak csak árut rendelni Kínából, ahol az eszközök 99 százalékát gyártják. A szállítmányok nagyjából október végén, november elején indultak útnak, ezek december közepére értek Magyarországra. Addigra viszont a szlovák feketeimport már rég az országban volt. Egyes becslések szerint a feketepiac nagyjából a duplája volt a legálisnak.
A rendelkezésünkre álló adatok szerint egy legálisan érkezett konténer bekerülési ára áfával együtt nagyjából 18-25 millió forint között mozgott attól függően, hogy lazábban csomagolt tűzijáték vagy tömören szállítható petárda volt-e benne. Erre jön még a forgalmazói és viszonteladói árrés, így egy konténerből számításaink szerint nagyjából 40-45 millió forintot lehetett „kiárulni”. Ezzel számolva 800-900 millió forint forgalmat érhettek volna el a kereskedők, ám mint az kiderült, nem az összes termék fogyott el.
