A 2003 szeptemberével záródó év során összesen 799 millió dollárnyi árut és szolgáltatást fizettek ki a magyar polgárok a tulajdonukban lévő 2,15 millió darab Visa-bankkártyával - derült ki a nemzetközi kártyacég összegzéséből. A mostani adat 57 százalékos növekedést mutat az egy évvel ezelőtti értékhez képest, amikor a bankkártyás fizetési forgalom még csak 509 millió dollárt tett ki. A készpénzkímélő fizetés elterjedésének ugrásszerű növekedését jól mutatja, hogy idén épp a szeptemberrel zárult egyéves időszak produkálta a leggyengébb növekedést, hiszen az első negyedéves adatfelvételkor - az előző év ugyanezen időszakához képest - 59, a június végi adatok közlésekor 61 százalékos forgalomnövekedést mutatott ki a kártyacég.
A POS-terminálokon lebonyolított tranzakciók térnyerésének egyik legfőbb oka a hitelkártyák számának növekedése. A nemzetközi kártyatársaság kimutatása szerint magyarországi kezekben 2002 szeptemberéhez képest 12 százalékkal több hitelplasztik van, amelyeket tulajdonosaik 91 százalékban - 2,4 millió esetben - fizetési tranzakciók bonyolítására használtak, s csak a műveletek 9 százaléka volt készpénzfelvétel. Ennek ellenére finom figyelmeztetés, hogy a Visa kimutatásai szerint a harmadik negyedévben valamelyest mérséklődött a hitelkártyás vásárlások növekedésének dinamikája: míg a június végével záruló év során a 113,5 millió dollárt kitevő hitelkártyás forgalom 55 százalékos növekedést jelentett, a szeptember végén zárult 12 hónap 122 millió dolláros hitelkártya-forgalma „csak” 48,7 százalékos növekedést takar. A számok vélhetően újra meglódulnak majd, hiszen az idén ősszel több új hitelkártya-kibocsátás is történt, köztük a legfontosabb az OTP Bank Rt.-é.
