BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Karácsonyi nyitva tartás: üzlete válogatja

Szenteste napján lesz olyan üzlet, amely délután négyig is nyitva tart, a többség azonban - munkaszüneti nap lévén - egy órakor bezár.

2003. november 23. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A munkaszüneti nap ellenére december 24-én is lesz olyan üzlet, amely késő délutánig nyitva tart, ám a többség 13 órakor bezár. A tavaly létrejött kereskedelmi ágazati párbeszéd bizottság legutóbbi érdekegyeztető fórumán az üzlettulajdonosok saját belátására bízta a nyitva tartást, mert nem sikerült közös nevezőre jutni az ügyben. Elsősorban a modern kereskedelmi formában működő plazák, hipermarketek tartanak tovább nyitva, de az éjjel-nappali, nonstop boltok is sokáig szolgálják majd ki a vásárlókat. A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének javaslata szerint egységesen délután kettőkor kellene bezárni az üzleteket, mert azt követően eltűnnek a vásárlók a boltokból. Ugyanakkor a kereskedők egy részének az volt a véleménye, hogy délután négy óráig is megéri nyitva tartani, mert sokan vannak, akik ilyenkor is vásárolnak. Ezt az álláspontot egyébként nem mindegyik kereskedő osztotta - mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Hozzátette: kevés üzlet van, amelyet érint a hosszabb nyitva tartás, a többség korábban zár.
A fórum résztvevői a nyitva tartások mellett kiemelten fontosan kezelték a kereskedelmi munkavállalók jövő évi bérfejlesztését, s ebben sikerült megállapodásra jutni. A bizottság iránymutatása szerint bruttó 8 százalékos fejlesztés lenne kívánatos, amely kedvező arányokat biztosítana a minimálbér-emeléssel párhuzamosan. Az ajánlás nem kötelező érvényű.
A bizottság újra felvetette, hogy a földművelésügyi tárca által kiadott élelmiszer-higiéniai rendelet végrehajtása rendkívüli terheket ró a kisebb üzletekre. A szakma szerint komoly gondot okoz, hogy a minisztérium a rendelet megalkotásakor nem egyeztetett a szakmai szervezetekkel, így fordulhatott elő, hogy a szabályozó a kelleténél nagyobb adminisztrációs és technikai munkát követel az üzlettulajdonosoktól, illetve nagyobb beruházásra, így új berendezések vásárlására kényszeríti őket. Ezek a kiadások azonban több esetben meghaladják a kereskedők erejét. Vámos szerint nem a szabályozók betartásával van a probléma, szükség van ilyen regulákra, ám az unióban, ellentétben a magyar rendelet bevezetésével, türelmi időt adtak a kereskedőknek, akik korábban megfeleltek az előző szabályoknak.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet