BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A PM a cigarettapiac tízszázalékos szűkülésével számol

2003. október 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Pénzügyminisztérium (PM) jövőre 10 százalékos cigarettafogyasztás-csökkenéssel számol a jövedéki adó jelentős növelése nyomán várható fogyasztóiár-emelkedés miatt - derült ki a költségvetési törvénytervezetből. A szaktárca 2004. január 1-jétől 35 százalékkal kívánja emelni a dohánytermékek jövedéki adóját. Mivel a jelenlegi adóbevétel évenként 140-150 milliárd forint, 10 százalékos forgalomcsökkenéssel számolva hozzávetőleg 30-35 milliárd forint többletbevételhez juthatna az állam. Csakhogy a szaktárca korábban (NAPI Gazdaság, 2003. szeptember 25., 4. oldal) úgy nyilatkozott, hogy mindössze 15 milliárd forint többletbevételre számít a cigaretta jövedéki adójának növeléséből. Ez pedig sokkal inkább a piac 20 százalékos zsugorodására utal, mint 10 százalékosra.
Az idei fogyasztás-visszaesést a PM 2 százalékra tervezte, ami az előző évekhez képest jóval szerényebb. A kilencvenes évek óta folyamatosan zsugorodik a cigarettapiac, az utóbbi években a gyors áremelkedések miatt évente rendre 3-5 százalékkal. Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség főtitkára lapunknak elmondta, hogy a minisztérium prognózisa ellenére is a legális piac 20 százalékos csökkenésével számolnak jövőre. Arról egyelőre nincs pontos képe, hogy mennyivel csökkenhet idén a legális cigarettafogyasztás, ám úgy véli, a tavalyi áthúzódó és az áprilisi jelentősebb jövedékiadó-emelések miatt bekövetkezett árdrágulás hatására a csökkenés 5 százalék körül alakul.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet