A kereskedelemről szóló ágazati felmérés átfogó képet nyújt a készülő kereskedelmi törvény elkészítéséhez - mondta lapunknak Kozák Tamás, a gazdasági tárca fogyasztóvédelmi és kereskedelmi főosztályának vezetője. A feltárást követően még idén elkezdenék a jogszabály koncepciójának kidolgozását. Amennyiben minden tervszerűen halad, a jövő év második felében elkészülhet a jogszabálytervezet és 2004 végére megszülethet az új kereskedelmi törvény - tette hozzá a Kozák. A jogszabály előkészítésében a kis és közepes méretű kereskedő cégek, illetve a multik, valamint a gyártók és kereskedők közötti érdekellentétetek feloldása az egyik kulcskérdés.
A kereskedelem szabályozásának jogi formája egyelőre nem dőlt el, az sem biztos, hogy önálló jogszabályt alkotnak, hiszen egyes érdekcsoportok szerint a kereskedelemre vonatkozó szabályozókat angol, vagy portugál mintára etikai kódexként kellene elfogadtatni. Más elképzelések szerint a kereskedelmet a versenyjog keretein belül kellene szabályozni vagy a polgári törvénykönyvbe kellene foglalni. Kozák szerint az ágazat csak részben képes önszabályozásra, például a már meghaladott jogi kategóriákat módosítani kell, a vállalkozások esetleges alul- vagy túlszabályozását az alacsonyabb szintű rendeletekben meg kell szüntetni. Ezekre a kérdésekre a piac önerőből nem adhatja meg a válaszokat.
