Fokozódik a cementimport, az első nyolc hónapban már mintegy 800 ezer tonna külföldi áru került az országba, főként ukrán és orosz gyártóktól. Egyre több cement érkezett azonban Ausztriából és Szlovákiából is, így nem kizárt, hogy év végére a behozatal eléri az egymillió tonnát, amely már meghaladná belföldi felhasználás egynegyedét. Az osztrák szállítások fokozatos erősödése az uniós piacok pangásának eredménye - a túltermelést nálunk próbálják meg levezetni. A helyzet furcsasága, hogy míg az osztrák és a szlovák behozatal egyre erősebb, addig a magyar gyártók is szállítanak a szomszédos piacokra.
Tavaly a behozatal növekedése erőteljesen hatott a magyar gyártók gazdaságosságára - az előzetesen kalkulált 460 ezer tonnával szemben 760 ezer tonna cement került az országba. Idén viszont már számoltak a gyártók a szállítások ilyen mértékű növekedésével, s a jelek szerint már hosszabb távon is bekalkulálják a 3,8 millió tonnát felhasználó magyar piac éves teljesítésébe. A gyártók ugyanis regionális betonkeverő üzemeket építenek - így keresve mentsvárat -, és a kész beton értékesítését szeretnék növelni. A hosszú távú cél az, hogy a vállalkozások minden építkezéshez a betonkeverőktől vásároljanak alapanyagot. Erőfeszítéseik viszont egyelőre nehezen hoznak eredményeket, mivel a transzportbeton ára magas. Ezt egyelőre még az sem tudja ellensúlyozni, hogy a tanúsítványok szerint ezen beton minősége messze meghaladja a kézi keverővel készített anyagét.
