BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vitás ingatlanbefektetés az óbudai Auchan mellett

Egy kisbefektetői csoport, illetve az Auchan esett egymás torkának egy 2002 decembere óta húzódó harmadik kerületi ingatlanügylet miatt, amelynek egyelőre nem sikerült pontot tenni a végére.

2003. szeptember 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Auchan Magyarország Kft. novemberben nyitja meg újabb hipermarketjét a harmadik kerületben, ám a négy éve húzódó beruházás meglehetősen heves vitát váltott ki egy magyar befektetői csoport, illetve a francia hátterű hipermarketcég között. A nézeteltérés egy nagyjából 30 ezer négyzetméteres volt MÁV-ingatlan ára miatt alakult ki. Bár a helyi önkormányzatnak az ügyhöz gyakorlatilag nincs köze, akarata ellenére mégis belekeveredett. A befektetők és az Auchan között nagyjából egy éve zajlik az alkudozás, ám csak most, az áruház építésének finisében került a nyilvánosságra - feltehetően nem véletlenül. Az Auchan számára szükséges a mielőbbi megnyitás, hiszen a karácsony előtti roham komoly bevételt hozhat, ráadásul - információink szerint - a cég a téli árukészletének nagy részét már megvásárolta.
A napokban nyilvánosságra került hírek arról szólnak, hogy az Auchan építési engedély nélkül kezdte el az építést, illetve az általa 1999-ben megvásárolt egykori házgyári területet nem tisztította meg a szennyeződéstől, valamint hogy a vitatott MÁV-ingatlant irreális áron akarja kisajátíttatni. Ezen túlmenően a napokban ismeretlenek röplapon több pontban is bírálták az önkormányzatot, amiért az teret engedett a beruházásnak.
Tarlós István polgármester tegnap az önkormányzat testületi ülésén cáfolta és visszautasította a kerületet ért vádakat. Ugyanezt tette az Auchan is, Jean-Paul Filliat ügyvezető lapunknak bemutatta a 2003. június 12-én jogerőre emelkedett építési engedélyt. (Jóllehet információink szerint a májusban kiadott elsőfokú határozatot egy telekszomszéd megtámadta, fellebbezésének elbírálásáról azonban mind a mai napig nem kapott tájékoztatást). Filliat elmondta: a környezeti károkat az illetékes hatóság ellenőrzése mellett szüntették meg. Ezt egyébként a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Hivatal is megerősítette.
A vaskosra dagadt ügy hátterében a hírekkel ellentétben a korábbi MÁV-telkekbe történt hosszú távú ingatlanbefektetés áll. Az önkormányzat - mondta tegnap Tarlós - többször is kérte a MÁV-ot, hogy ne adja el a területet, mert azon utat kívánnak vezetni a területrendezési terv alapján. Az Auchan-áruház házgyári telke mellett húzódó Jégtörő utca nyugati oldalán egykor vasúti sínek voltak, amelyeket a MÁV jóval korábban felszedett és a telket három évvel ezelőtt (egy másik, szintén 30 ezer négyzetméter körüli területtel együtt), 2000 áprilisában elárverezte. Így nagyjából 200 millió forinthoz jutott. Juhász Imre, az egyik akkori vevő képviselője lapunknak elmondta, hogy hosszú távú befektetésnek szánták a telkeket, ugyanakkor nem tudták biztosan, hogy az Auchan a szomszédban áruházat épít.
Tény viszont, hogy az Auchan már 1999-ben hipermarketet tervezett a házgyári telekre, amely ugyancsak egy telektulajdonos miatt hiúsult meg. Ezért a terveket át kellett dolgozni. Információink szerint a beruházást kisebbre változtatták. Ám a szükséges építési engedélyek megszerzéséhez 2002 szeptemberében megállapodást írtak alá a Fővárosi Önkormányzattal az óbudai alsó rakpart meghosszabbításáról. A többoldalas megállapodás egyik kitétele volt, hogy az úthoz az Auchan megvásárolja a szükséges telket, az egykori MÁV-ingatlant. Így egyrészt csökken a Szentendrei útnak az áruház építése miatt megnövekvő terhelése, másrészt könnyebb lesz a hipermarket megközelítése. A megállapodás egy szakasza azonban jogilag kifogásolható, hiszen amennyiben a telek megvásárlására szó szerint: „ésszerű időn belül nincs mód, vagy a tulajdonszerzés e módja az Auchan számára igazolhatóan lényeges többletköltséggel jár, úgy az Auchan a fővárosi önkormányzat nevében eljárva és javára köteles kezdeményezni az ingatlan kisajátítását az illetékes Fővárosi Közigazgatási Hivatal előtt”. Ez Juhász szerint feljogosítja az Auchant, hogy kisajátítsa a telkeket. Hangsúlyozta: nem elsősorban ilyen kisajátításra számítottak, főként arra spekuláltak, hogy 15-20 éven belül felépül az aquincumi híd, amelyhez szükség lesz a budai alsó rakpart meghosszabbítására. Ám szerinte az Auchan nem sejtette, hogy a rakpart meghosszabbítását neki kell elkezdenie. Ha tudta volna, a cég valószínűleg részt vett volna a MÁV nyilvános pályázatán. Tény továbbá, hogy a volt MÁV-telkek már 30 évvel ezelőtt is szerepeltek a rakpart meghosszabbításának terveiben. Tény ugyanakkor az is, hogy továbbra sincs építési tilalom az ingatlanokon.
A kisajátítás idén januárban megkezdődött, mert a feleknek nem sikerült megállapodniuk. A Fővárosi Közigazgatási Hivatal kirendelt szakértője négyzetméterenként 41 ezer forintot állapított meg piaci értékként - válaszolta lapunk kérdésére Juhász. Mint mondta, ebbe belementek volna, bár szerintük 50 ezer forint is jogos lett volna. A vita akkor pattant ki, amikor az Auchan-beruházás tanácsadója és lebonyolítója, a Főber Rt. új szakértőt kért a közigazgatási hivataltól, aki négyzetméterenként már csak 9800 forintot állapított meg. Juhász szerint ez az ajánlat már csak azért sem állja meg a helyét, mert még 1998-ban olyan jogi besorolású telket, mint az övék, 15 ezer forintos négyzetméteráron adott el a harmadik kerületi önkormányzat.
A befektetők továbbra is elfogadnák az első szakértő ajánlatát és tisztában vannak azzal, hogy minderre nincs ráhatása a harmadik kerületi önkormányzatnak. A tegnapi testületi ülésen Juhász Imre felszólalásában elmondta: amennyiben a hivatali eljárás folyamán mégis az első közigazgatási hivatali szakértő ajánlatát fogadják el, úgy 50 millió forinttal támogatnák az önkormányzat oktatási alapítványát. A testület egyébként arról döntött, hogy az Auchan novemberben akkor is megnyithatja az áruházát, ha addigra nem hosszabbítja meg az utat. Az ellenérdekelt befektetőcsoport pedig információink szerint a közigazgatási hivatalhoz fordult, mert véleménye szerint a második szakértő elfogult volt az ügyben, ami azt jelenti, hogy az út sorsáról továbbra is vitatkoznak a felek.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet