BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Befektetői hatalomátvétel a Vertical Investnél

2003. szeptember 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Saját kezükbe vették sorsukat a Vertical Invest befektetői. A tagság 10 százalékának kezdeményezésére összehívott rendkívüli közgyűlésen visszahívták a korábbi igazgatóságot és felügyelőbizottságot, s határozatot hoztak arról, hogy ellenük büntetőjogi felelősségre vonást és polgári pert kezdeményeznek. A szövetkezet új elnöke a közgyűlést kezdeményező szegedi csoport tagja, a Vertical korábbi szegedi irodájának munkatársa, Remete Julianna lett, a vezető testületekbe a közgyűlés több budapesti tagot is delegált. Az új elnök szerint fő feladatuk, hogy - immár felhatalmazás alapján - rövid időn belül felmérjék a szövetkezet anyagi helyzetét és megtegyék a szükséges intézkedéseket a szövetkezet még meglévő vagyonának védelme érdekében. A vezető azonban figyelmeztetett: a tények ismeretében könnyen lehet, hogy néhány héten belül újabb közgyűlést kell tartaniuk, ahol - ha nem látnak más kiutat - a szövetkezet csődjéről, felszámolásáról kell dönteniük.
Remete Julianna szerint a Pinty utcai telek áron aluli eladását szinte bizonyosan bíróság előtt kell megtámadniuk. Az ingatlant 40 millió forintért értékesítette augusztus elején a szövetkezet korábbi vezetése, holott ők még (a rendőrség szerint reális áron) 115 millió forintért vásárolták azt. A Madárdombi lakópark ügyében a Vertical nem teljesítette az augusztus végi utolsó fizetési határidőt, így az eladó szabadon elállhat az ügylettől. Az ingatlanszövetkezet a 10 millió forintos foglalót bizonyosan elbukta, míg az előleg címén kifizetett 80 millió forintot az eladónak kamatmentesen kell egy éven belül visszafizetnie - ha talál más vevőt a telekre. Remete Julianna szerint a gyenesdiási Zöld Ház panziót jelenleg, a szezon elmúltával bizonyosan nem lehetne gyorsan, jó áron értékesíteni, a 113,5 millióért vásárolt ingatlannak így egyelőre a szövetkezet tulajdonában kellene maradnia. Matus Judit, az ügyben nyomozó XI. kerületi rendőrkapitányság főhadnagya szerint ugyanakkor a balatoni ingatlan valódi értékét még nem mérte fel a rendőrség ingatlanszakértője.
A társaság új vezetése a költségek visszafogása érdekében napokon belül bezárja a szövetkezet toborzóirodáit, a tervek szerint csak a budapesti főiroda és a szegedi kirendeltség működik tovább. Az irodák költsége ugyanakkor csak havi 9 millió forint, így az elnök szerint vizsgálni kell, hogy milyen egyéb kifizetések nyomták fel a havi költségeket a társaság ügyvédje által említett 80 millió forintra.
A közgyűlésen elhangzott: amikor a rendőrség először zároltatta a Vertical számláit, még jelentős, egyes hírek szerint többmilliós összeg volt a bankszámlán. A nyomozást irányító főhadnagynő az értesülést nem kívánta megerősíteni, csak annyit mondott: minden bizonnyal volt oka annak, hogy a számla zár alá vételéről intézkedtek. A zárolás ügyészi feloldása után, az augusztus 22-i közgyűlésen már arról számolt be Balogh Attila gazdasági igazgató, hogy a számlán mindössze 1,2 millió forint van. Matus Judit ugyanakkor cáfolta, hogy a rendőrség rendelkezett volna a volt gazdasági igazgató által jelzett 53 millió forintos APEH-adóvisszatérítés zárolásáról. Mint mondta, a rendőrség is csak a kisbefektetőktől értesült az APEH-től várt pénzről, s az elmúlt napokban ők csak a gyenesdiási panzió zár alá vételét kérték, ám az erről szóló ügyészi döntésről még nincs információjuk.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet