BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pénzhez jutottak a MiZo-vevők

2003. szeptember 2. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Immár végérvényesen lezárult a pécsi székhelyű MiZo Baranyatej Rt. csaknem két és fél évig tartó felszámolása, miután „a lehetőségekhez mérten” pénzükhöz jutottak a hitelezők - értesült lapunk. A közelmúltban a MiZót törölték a cégjegyzékből is, a társaságot jogutód nélkül szüntették meg. Mint azt Varga Jenő, a társaság felszámolását végző Vectigalis Rt. elnök-igazgatója lapunknak elmondta, a korábbi évek során felhalmozott, illetve a reorganizációra felvett hitelekkel együtt majdnem 9 milliárd forintnyi tartozásból a jogerős bírósági döntést követően 4,862 milliárd forintot fizethettek ki.

Az A, B, C, D, valamint E kategóriába tartozó hitelezők 100 százalékban jutottak hozzá követelésükhöz, míg az F kategóriába tartozó tejtermelőket - köztük a később vevőként jelentkező agrárcégeket - 47 százalékig elégítették ki. A tejipari társaság a termelőknek mintegy 7 milliárd forinttal tartozott.
Az egyik legnagyobb termelő - amelynek a MiZo 128 millió forinttal tartozott - a Dalmand Rt. volt. A MiZót ugyanakkor - 1,9 milliárd forint értékű készleteivel együtt -, összesen 6,9 milliárd forintért éppen az időközben Csányi Sándor (az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, a Mol igazgatóságának tagja) tulajdonába került Dalmand Rt. által alapított Détej, valamint a ceglédi Ce-Göd és a sárvári Agro-Vital Kft. által létrehozott konzorcium vásárolta meg egy többfordulós versenytárgyalás során. A Vectigalis egyébként a MiZót egyben és működőképes állapotban, 7,5 milliárd forintos irányáron hirdette meg.

A leadott tejért járó pénzüket annak idején a feldolgozótól hiába váró tejtermelők a cégvásárlással nem jártak rosszul. A mostani kifizetések után a - készletek nélkül számolt - 5 milliárdos vételárnál is néhány száz millió forinttal kevesebbért jutottak hozzá Magyarország egyik legnagyobb, ismert márkával rendelkező tejfeldolgozójához. Mégpedig úgy, hogy a követelésüket lényegében az általuk kifizetett vételár egy részéből kapták meg.

Az év elején egyébként a Détej kivásárolta a másik két céget, s így 84 százalékos tulajdonrészhez jutott az immár Új MiZo Rt.-ként működő társaságban. A közelmúltban aztán az Agro-Vital, a Ce-Göd, valamint a Détej Kft. beolvadt az Új-MiZo Rt.-be, így az Új-MiZo saját tőkéje csaknem a hatszorosára, a korábbi 230 millió forintról, 1,339 milliárd forintra nőtt, ugyanakkor jelenlegi kötelezettségei meghaladják a 12 milliárd forintot.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet