Komoly nehézségekkel és jelentős költségnövekedéssel számolhatnak a következő néhány hónapban a magyarországi közúti fuvarozó cégek a német, illetve osztrák autópálya-adó miatt. A Németországban november elejétől bevezetendő, kilométerenként 12,4 eurócentes útadó önmagában is olyan többletterhet jelent, amelyet nem tudnak lenyelni a fuvarozók. A Hungarocamion-Volán Tefu csoportnak például évente mintegy ötvenezer járatát érinti a változás, ami körülbelül kétmilliárd forint pluszköltséggel jár - mondta lapunknak Csiszár Károly, a Hungarocamion Rt. fuvarozási és szállítmányozási igazgatója.
Ráadásul az elektronikus díjszedéshez szükséges fedélzeti berendezés beszereltetése sem könnyű. A 300 euróba kerülő készüléket jelenleg mintegy 180 szakszervizben üzemelik be, ám ebből 150 Németországban, a többi pedig a környező országokban található. Bár a gépek árát le lehet autózni, beszerelésük 200-250 eurós költségét ki kell fizetni, ami a Hungarocamion-Volán Tefu csoport mintegy ezer érintett járművének esetében több tíz millió forintot jelent, ráadásul a cég évente körülbelül 300 új teherautót vásárol, ami mindig újabb kiadást jelent - tette hozzá Csiszár. A berendezést egyébként nem kötelező beszereltetni: a határon és az autópályák fizetőkapuinál elhelyezett termináloknál, az útvonalterv megadása után is lehet fizetni, ez azonban jóval körülményesebb és a szükséges időt sem lehet előre pontosan kiszámolni.
Hasonló tortúrára lehet számítani Ausztriában is, ahol a tervek szerint január 1-től vezetnék be az autópálya-adót. Ennek összege több mint duplája lenne a németnek: nyugati szomszédunknál 27,8 eurócentet kell fizetni kilométerenként a 12 tonnánál nehezebb teherautóknak. Az osztrákok által használt berendezés pedig nem lesz kompatibilis a némettel, így abból is be kell szerezni egyet járművenként. Az osztrák autópálya-adó okozta többletköltségeket még nem számolták ki a Hungarocamionnál, a szállítmányozási igazgató egyelőre csupán annyit tudott mondani, hogy hetente 160 fuvart érint a változás.
Ennél jóval nagyobb forgalma van a csoportnak Szlovákia irányába, a Hungarocamion hetente 1200 kocsit küld, illetve fogad az országból vagy Szlovákián keresztül. Szlovákia természetes útvonalnak számít és az észak felé tartó tranzitot nem vagy csak bonyolultan lehet kerülővel a célállomáshoz eljuttatni, ezért a magyar közúti fuvarozókat komolyan érinti a sztrádamatricák drágulása. A szlovák kormány döntése értelmében ugyanis januárjától a matricák Szlovákia összesen 324 kilométer autópályáján, továbbá az első osztályú műutak bizonyos szakaszain kötelezőek, ám az utóbbi csak a 3,5 tonnánál nehezebb járművekre vonatkozik. A 3,5 tonnánál könnyebb járművek esetében az éves matrica ára a jelenlegi 600 korona (1 korona = 6,13 forint) helyett 750 korona, a 15 napos matrica ára pedig 100 korona helyett 150 lesz. A 3,5 és 12 tonna közötti gépjárművek éves matricadíja 4000-ről 5000 koronára emelkedik, a 15 napos pedig 600 korona helyett 750 lesz, a 12 tonna fölötti közlekedési eszközök éves matricadíja 8000-ről jövőre 10 000-re ugrik. A szlovák autópálya-matricák annyira megdrágulnak jövőre - tette hozzá Csiszár -, hogy azt semelyik vállalat, így a Hungarocamion-Volán Tefu csoport sem tudja lenyelni, s be kell építenie áraiba.
