Az ingatlanbefektetési szövetkezetek - a július elsejétől életbe lépett tilalom ellenére - burkolt formában továbbra is hirdetik magukat és a tagjaiknak kínált hozamot. Azt azonban kevesen tudják, hogy a jogszabálysértéssel nemcsak a szövetkezetek, de a hirdetéseiket közzétevő újságok, tv- és rádiócsatornák, internetes portálok is komoly bírságot kockáztatnak - hívta fel a figyelmet Pántya Zsuzsa, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségének vezetője.
Szerinte a fogyasztóvédelmi felügyelőségek a gazdasági reklámtevékenységről szóló jogszabály megsértése miatt a hirdetések közzétevőjét, a reklámozót és a reklámszolgáltatót egyaránt reklámfelügyeleti bírsággal sújthatják. A bírság összege nincs maximálva. Az első elmarasztaló ítéletek hamarosan megszülethetnek, hiszen a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség öt ingatlanszövetkezet hirdetéseivel kapcsolatban már átadta a fogyasztóvédelmi eljárás megindítására vonatkozó előterjesztését az első fokon eljáró fővárosi testületnek - tájékoztatta a NAPI Gazdaságot Kolozsi Sándor, reklámfelügyeleti osztályvezető.
Persze vannak szövetkezetek, amelyek számára egy újabb vizsgálat csak hab a tortán. Furcsa befektetési politikája miatt lapunkban elsőként foglalkoztunk a Vertical Investtel (NAPI Gazdaság, 2003 május 15., 1-4. oldal), amely szövetkezettel szemben a főváros XI. kerületi rendőrkapitánysága csalás, sikkasztás és tőkebefektetési csalás gyanújával nyomoz. A fellelhető taglista alapján a szövetkezet tagjait írásos tanúvallomásra kérik fel; az elsődleges adatok szerint a szövetkezet kasszájából mintegy 2 milliárd forint hiányzik.
Folyamatban van a rendőrségi nyomozás a KPHM Ingatlanfejlesztési Szövetkezet ellen is a Győri Városi Rendőr-főkapitányságon. Kiss Imréné, sajtókapcsolati munkatárs lapunknak elmondta: az eljárást az APEH Megyei Igazgatósága és közvetve a PSZÁF bejelentése alapján indították meg tőkebefektetési csalás és jogosulatlan pénzintézeti tevékenység alapos gyanúja miatt. A nyomozás állásáról további információt nem kívántak közölni.
A hirdetéseiben az összes ingatlanszövetkezet közül a legkisebb változást végrehajtó s feltűnően aktív reklámkampányba kezdő KPHM ugyanakkor továbbra sem bejegyzett cég. Mint azt Gálné Miklós Dóra illetékes cégbíró elmondta, a szövetkezet alaposan visszaél a cégbejegyzési gyakorlattal. Az első fokon eljáró megyei cégbíróság, illetve a másodfokú hatóságként eljáró Legfelsőbb Bíróság eddig két esetben - 2003. április 8-án, majd ezt követően május 22-én - jogerősen elutasította a szövetkezet bejegyzési kérelmét. A társaság ugyanakkor változatlan formában - a már korábban is kifogásolt január 17-i alapszabályon semmit sem változtatva - július 7-én harmadszor is benyújtotta bejegyzési kérelmét. Az első fokú hatóság július 22-én ismételten elutasító végzést adott ki, amelyet a KPHM tegnapelőtt természetesen megfellebbezett. A lapunknak nyilatkozó cégbíró szerint a hatályos szabályok alapján nem tudnak semmit tenni a szövetkezet ellen: ahogy a társaság ismét benyújtja bejegyzési kérelmét, adószámot kap és előtársaságként a jogerős elutasító végzésig működhet.
A szövetkezetnek az elutasító végzések kézhezvétele után 30 napon belül záróbevallást kell küldenie az APEH-nek és az alapítók felé el kell számolnia. Mindez azt jelenti, hogy az alapítása óta immár harmadik adószámát „fogyasztó” szövetkezetnek a korábbi időpontokban begyűjtött szövetkezeti tagdíjakat vissza kellett volna juttatnia a tulajdonosoknak, azokat az új társaságba csak a tagok döntésével lehetett volna bevinni. Mivel azonban a szövetkezet továbbra is az első beadványban szereplő 3 millió forintos tőkével alakul újra és újra, kérdéses, hogy a kisbefektetők pénze hol van nyilvántartva. Az APEH Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatóságán az adótitokra hivatkozva nem adtak választ a NAPI Gazdaság kérdésére: eleget tett-e egyáltalán a KPHM a zárlómérleg-beadási kötelezettségeinek.
