A közelmúltban döntöttek a Ganz Holding (GH) Rt. vezetői, hogy a Ganz Motorgyárba olvasztják a Karbantartó, a Sziget és a Vagon Kft.-t - nyilatkozta lapunknak Bordás Dezső, a GH Rt. vezérigazgatója. Ezzel a társaságok működésének racionalizálása, hatékonyságuk javítása, illetve piaci pozíciójuk erősítése volt a cél. Az együttműködéssel aligha lesz gond - vélekedett a vezérigazgató -, hiszen mindhárom társaság elsősorban a vasútijármű-gyártásban, illetve vasúti részegységek előállításában érdekelt. Ezen túlmenően a Ganz DavidBrown vállalat brit tulajdonban lévő hányadának megvásárlásáról és beolvasztásáról is döntés született. A holding vezetői már megállapodtak a kisebbségi tulajdonossal a 49 százalékos üzletrész megvásárlásáról, melynek lebonyolítása még hátravan.
Bordás kifejtette, hogy az összevonás révén újabb piacokat szeretnének megszerezni, konkrétumokat azonban üzleti titokra hivatkozva nem árult el. Annyit megjegyzett, hogy a nagykörúti villamostender közelmúltban kihirdetett győztesét, a Siemens konzorciumot is „célba veszik”, ebben a projektben beszállítók szeretnének lenni. Arról nem folynak tárgyalások, hogy a szervizelést a Ganz végezné-e.
A fúzió révén a vállalatcsoport elmúlt években tapasztalható 10-12 milliárd forintos árbevétele az elkövetkező egy-két évben vélhetően mintegy 20 százalékkal csökken, ám a hatékonyság javulásának köszönhetően jövedelmezővé válhat a GH. Az összevonás során rendezni, konszolidálni szeretnék a társaságot, s az egyesülés után fölöslegessé váló ingatlanokat - a Népszigeten található 8 hektáros területet, illetve a törzstelepen felszabaduló épületeket - értékesítenék. Így a nagy nyilvánosságot kapott Ganz Vagon-tartozásokat is letudhatnák. A fúzió viszont létszámleépítéssel jár majd: a jelenlegi 1000 fő körüli dolgozói állományt körülbelül 20 százalékkal csökkentik.
Bordás Dezső megjegyezte, hogy folyamatban van a társaság üzemi tevékenységét biztosító telephelyének a rendezése. Az elképzelések szerint a fővárosba vagy Budapest környéki területre költözne a vállalatcsoport, így a 10 milliárd forintot felemésztő paksi projekt terve vélhetően végérvényesen lekerül az asztalról.
A NAPI Gazdaság információi szerint a Ganz Motor néven futó jogutód társaság jegyzett tőkéje 222,1 millió forint, saját tőkéje pedig 615,8 millió forint lesz. (A jegyzett tőkét egyébként csökkenteni kellett a számviteli szabályok miatt, hiszen a társaságok összevont mérlege szerint a jegyzett tőke 896,1 millió forintot, míg a saját tőke az említett 615,8 millió forintot tette volna ki.) Az új társaság kötelezettségállománya 2,487 milliárd forintra rúg.
