A közelmúltban fejeződött be a 2003. január 13-ai áramkorlátozással kapcsolatos belső vizsgálat a Mavir Rt. részéről - áll a társaság lapunkhoz eljuttatott közleményében. A vizsgálatból kiderült, hogy a Mavir által elrendelt, két óra időtartamra vonatkozó áramkorlátozást - amely a fogyasztás mintegy hat százalékát érintette - a villamosenergia-rendszer összeomlásának elkerülése érdekében rendelték el. Az okok között a társaság egyrészt a rendkívül hideg időjárás miatt a hazai erőművekben kialakult mintegy 25 százalékos teljesítményhiányt, az üzemzavarok időpontját - a hétfő reggel hirtelen növekvő energiaigényt -, valamint a kiegészítő importforrások hiányát jelölte meg.
A nemzetközi előírásoknak megfelelően egyébként a hazai energiarendszer képes a legnagyobb erőművi blokk, azaz mintegy 460-470 megawatt kieső teljesítmény negyedórán belüli pótlására. Az ominózus napon azonban a hiányzó teljesítmény háromszor nagyobb volt, mint az előírt tartalék. Az üzemzavar alatt igénybe vett import összességében mintegy 400 megawatt teljesítményt tett ki, melynek fele ukrán és szlovák kisegítés, fele pedig Lengyelországból vásárolt importenergia volt. Ez utóbbit - összességében 200 megawatt teljesítményt - egyébként az MVM Rt. vásárolta meg.
