BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kútba esett a Balaton-felvidéki szélerőműpark-beruházás

2003. február 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Immár véglegessé vált, hogy környezetvédelmi okok miatt nem épülhet szélerőműpark a Balaton-felvidéken - értesült lapunk. A Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség (KKF), a Balaton-felvidéki Nemzeti Park (BNP) álláspontját figyelembe véve, nem adott építési engedélyt az UTEC-Thomsen Magyarország Kft.-nek egy Tés körzetébe tervezett, összesen 24 milliárd forint értékű szélerőműpark megvalósítására. A környezetvédelmi hatóság a kérelmet elutasító határozatában többek között kifejtette, hogy a hatástanulmányok szerint a szélerőműpark megépítése veszélyeztethetné a tési fennsík növény- és állatvilágát. A Kelet-bakonyi Tájvédelmi Körzetként nyilvántartott terület fejlesztésével egyébként az Európai Unió Natura programja is számol, ezért azt jelenlegi állapotában kell megőrizni.
A finanszírozó, a német tulajdonban lévő UTEC-Thomsen, illetve a program koordinálásával megbízott veszprémi székhelyű I-Quadrat Hungária Kft. és az építtető Tési Szélpark Kft. összesen 40 széltornyot kívánt felállítani a területen (NAPI Gazdaság, 2002. február 8., 5. oldal). A három említett cégnek az elmúlt több mint egy év során nemcsak az ügyben érintett önkormányzattal, valamint egy sor szakhatósággal, hanem a földtulajdonosokkal is sikerült megállapodnia a referenciának tekintett óriásberuházás részleteiről. Az ország legnagyobb szélerőműparkját a kiváló természeti adottságokkal rendelkező térségben 2004 végéig kívánták létrehozni. Mint azt az I-Quadrat Hungária Kft.-nél közölték, már arról is döntés született, hogy a beruházási programban a hazai cégek több mint 10 milliárd forint értékű megrendeléshez jutnak. Ezek után valószínű, hogy hasonló sorsra jut az UTEC Berhida, Küngös, Polgárdi és Papkeszi térségébe tervezett szélerőműparkja is (NAPI Gazdaság, 2002. december 2., 5. oldal).
A cégnél megerősítették lapunknak azt az információját is, amely szerint az UTEC-Thomsen a következő években további mintegy 200 milliárd forintnyi erőművi beruházást kíván megvalósítani Magyarországon, amiből a hazai cégek részesedése mintegy 50 százalék körüli lehetne. A programok többségének előkészítése már elkezdődött. Az UTEC-Thomsennél abban bíznak, hogy a magyar környezetvédelmi hatóságok felülvizsgálják álláspontjukat, s később a Balaton-felvidéki óriásberuházás is elkészülhet.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet