Újabb átfogó költségcsökkentési program kezdődik a Zala Bútor Rt.-nél. A még tavaly is veszteséges évet záró cég néhány napja kinevezett új vezérigazgatója, Katona György lapunknak elmondta: ennek egyik fontos eleme, hogy optimalizálják a létszámot, s a munkacsúcsokat bérelt dolgozókkal oldják meg. A 2001 elején új tulajdonosokhoz került, korábban az MRP-szervezet birtokában lévő, jelenleg 270 dolgozót foglalkoztató társaságnál 220 fő körüli törzslétszám látszik ideálisnak. A leépítéseket több ütemben, úgynevezett minőségi cserékkel egybekötve akarják megvalósítani. A Zala Bútornál már találtak olyan partnert, amely megfelelő képzettségű dolgozókat ad bérbe.
A költségcsökkentési program a létszámgazdálkodás mellett - többek között - kiterjed a gyártásszervezésre, valamint az anyag- és az energiatakarékosságra is. Az utóbbi különösen nehéz feladat egy ma is forráshiánnyal küzdő, évtizedekkel ezelőtt tömegtermelésre épített gyárban. Tovább növeli a gondokat, hogy az igények egyre inkább az olcsóbb, három-öt évre tervezett bútorok irányába tolódtak el, miközben a Zala Bútor főként igényes és tartós termékeket gyárt. A talpon maradás érdekében nagy szükség lenne egy átfogó központi gazdaságélénkítő programra is. A vezérigazgató abban bízik, hogy idén is részt tudnak venni több nagy szálloda rekonstrukciójában, s képesek lesznek betörni az angol piacra is. A Zala Bútor a tavalyi 1,7 milliárd forint nettó árbevétel és 15 millió forint körüli veszteség helyett 2003-ban már 1,9 milliárd forint forgalommal és 100 millió forint körüli nyereséggel számol.
