BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Spórolnak a cégek

2003. február 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Sorra lépnek ki a nagy áramfogyasztó cégek a liberalizált árampiacra. Ezúttal a Magyar Alumínium Rt. jelentette be, hogy előszerződést írt alá. A versenypiacon elérhető költségmegtakarításról többnyire szemérmesen hallgatnak a társaságok. Lapunk úgy értesült, az évi 14-15 milliárd forint teljes energiaigényű Dunaferrnek néhány százmillió forintos megtakarítást jelent a liberalizáció.
A Magyar Alumínium (MAL) Rt. és az E.on Energiakereskedő Kft. a napokban előszerződést írt alá, amely szerint március elsejétől az E.on látja el villamos energiával az inotai alumíniumkohó teljes egészét és az ajkai timföldgyár 50 százalékát. Tolnay Lajos, a MAL elnöke lapunknak elmondta, hogy a végleges - éves szinten 527,7 gigawattóra áramról szóló - szerződést a napokban kötik meg, így az Entrade Kft.-től évi 400 gigawattórát vásároló BorsodChem Rt. után a MAL lehet a második feljogosított fogyasztó, amely kilép a liberalizált villamosenergia-piacra. Így a társaság olcsóbban juthat energiához, mint a közüzemi tarifa szerint, de az alumíniumkohó ezzel a lépéssel még nem közelíti meg az európai kohók áramárát, mivel a kötelezően beszerzendő 50 százalék hazai energia lényegesen drágább, mint az import. A társaság egyébként a fennmaradó energia beszerzéséről a napokban ír alá szerződést a Bakonyi Erőművel, ahonnan 52,5 gigawattóra kapacitást kívánnak megvásárolni. A MAL éves energiafelhasználása mintegy 700 gigawattóra, az évi várható energiaköltség pedig hétmilliárd forint körül alakul. Bár a társaság a szabadpiacra lépéssel az áremelés egy részét kivédte, a legjobb megoldás az lenne, ha 2004 januárjától megszűnne az 50 százalékos importkorlát, és a teljes energiafelhasználást a külpiacról szerezhetné be a MAL - vélekednek a cégnél.
A Dunaferr-csoport energiafelhasználásának negyedét hosszú távú szerződés alapján kapja, a fennmaradó részt pedig importból, illetve hazai erőművektől szerzi be. A társaságnál jelenleg a szabadpiaci kilépéshez szükséges ajánlatokat értékelik, melyekről várhatóan február végéig dönt a társaság - mondta lapunknak Tábori László, a Dunaferr Energiaszolgáltató Kft. ügyvezetője. A Dunaferr éves energiaigénye mintegy 600 gigawattóra, ami a földgázfelhasználással együtt éves szinten 14-15 milliárd forint kiadást jelent a társaságnak. Tábori szerint amennyiben március elején sikerül kilépni a liberalizált piacra, úgy a villamos energián éves szinten néhány százmillió forintot spórolhat a Dunaferr. Az Ózdi Acélmű (ÓAM) Kft. is folytat tárgyalásokat külföldi áramszolgáltatókkal. Az ÓAM reményei szerint ezek a tárgyalások hamarosan pozitív eredménnyel zárulhatnak, így a társaság évi 200 ezer gigawattóra villamosenergia-igényének felét importból szerezheti be.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet