BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az uniós csatlakozásra készül a kereskedelem

2003. február 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kereskedelmi törvény kidolgozására szánta el magát a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. A tervezet még idén a parlament elé kerülhet - mondta Pongorné Csákvári Marianna, a minisztérium helyettes államtitkára azt követően, hogy a tárca együttműködési megállapodást kötött az 52 gyártót tömörítő Márkagyártók Egyesületével. A megállapodás szorosabbra fűzi a magyar feldolgozói és kereskedelmi ágazat kapcsolatait a szabályozó hatósággal, amire leginkább az uniós csatlakozást követően lesz szükség. A minisztérium több érdekvédelmi szervezettel kötött hasonló megállapodást, s jelenleg is tárgyalnak a kamarákkal, illetve a VOSZ kereskedelmi tagozatával egy esetleges együttműködésről.

Információnk szerint a gazdasági minisztériumban korábban már elkészült egy kereskedelmi törvénytervezet, amelyből nem jogszabályt, hanem inkább etikai kódexet kívántak létrehozni, ám a helyettes államtitkár elmondása szerint a szabályozó kidolgozása most kezdődik, a korábban készült anyagokról pedig nem kíván szólni. Az Európai Unióban (EU) egyébként mindegyik tagország más-más módon közelíti meg a kereskedelem szabályozását, a kritikus területeken azonban - így a beszerzési ár alatti értékesítés, a fizetési határidők vagy például a polcpénz - a legtöbb államban szigorú regula érvényesül.

A VOSZ kereskedelmi tagozata a jelek szerint erősen építi uniós kapcsolatait, tegnap az érdekvédelmi szervezet meghívásának eleget téve Magyarországra látogatott Xavier Durieu, az unió egyik legnagyobb érdekvédelmi és érdekérvényesítő szervezetének, az EuroCommerce-nek a főtitkára. A kereskedelmi vállalatok számára a fő kihívást egyrészt az unió szabályozó rendszerének megértése és használata jelenti a mindennapi üzleti tevékenység során. Másrészt célszerű felkészülniük arra, hogy helytálljanak a jelenleginél is élesebb versenyben, kielégítve vásárlóik egyre növekvő igényeit.

A kibővített Európában a kereskedelem jelenti majd a legszorosabb kapcsolatot a feldolgozóipar és a közel 500 millió fogyasztó között. Csak az EU jelenlegi tizenöt tagországában 4,7 millió vállalat működik a kereskedelemben, melyek 13 százalékkal részesednek az EU nemzeti össztermékéből, a társadalom szinte minden rétegében pedig 22 millió embernek biztosítanak munkát. A főtitkár szerint a kereskedelem fontos szerepet játszik a tagjelölt országok gazdaságának felzárkózásában, hiszen az ágazat az egyik legnagyobb munkaadó, ugyanakkor dinamikusan fejlődő szektor.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet