Vigh György Zsolt
Az OTP Bank Rt. visszavásárolja a tavaly és idén kötött rossz, azaz bedőlt jelzáloghitel-szerződéseket a százszázalékos tulajdonában lévő OTP Jelzálogbank (OTPJ) Rt.-től. A nem fizető ügyfelek szerződései így visszakerülnek az OTP Bank állományába, míg az OTPJ portfóliója tiszta marad. Az OTPJ jövőben tervezett, nyilvános jelzáloglevél-kibocsátását tekintve ez – a befektetők számára – megnyugtató lehet, mert így a konzorciális formában nyújtott hitelek kockázatát nem a jelzálogbank futja meg. Az OTPJ egyébként készül az úgynevezett önálló jelzálogjog-adásvételre történő átállásra. Az ebben a formában kiadott kölcsönök már a folyósító OTP Bank mérlegében jelennek meg, így a kockázat száz százalékban az övé marad. Ha az OTPJ a jövőben más kereskedelmi bankokkal is önálló jelzálogjog-adásvételen alapuló együttműködési megállapodást köt, akkor az általuk hozott hitelállományok – így a későbbi rossz hitelek – is náluk maradnak. Vagyis ebben az esetben sem alakulhat ki rossz portfólió az OTPJ-nél, amelynek állománya tehát hosszú távon is tiszta maradhat.
A Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) többféle szerződést is fenntart, így vannak konzorciális és önálló jelzálogjog-adásvételi partnerei is. A konzorciális partnerek esetében a kockázatot egyedi megállapodások alapján vállalja az FHB partnereként dolgozó kereskedelmi bank. Egyes esetekben a kockázat teljesen az FHB-nél marad, de vannak olyan szerződések is, ahol közösen viselik, és olyanok is, ahol teljes egészében a kereskedelmi bank vállalja. A kockázati prémiumot minden esetben különbözőképpen osztják meg. Az FHB hosszabb távon a régi konzorciális szerződéseit is önálló jelzálogjog-adásvételi formává alakítja. A HVB Jelzálogbank csak önálló jelzálogjog-adásvételi szerződéseket tart fenn a partnerbankokkal, így a minősített ügyfelek nem nála jelennek meg.
