BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gumibegyűjtőt vett a DDC

2003. január 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Gumiabroncs-begyűjtő közhasznú társaságban szerzett tulajdonrészt a Duna-Dráva Cement (DDC) Kft. A cég a gumiabroncsok termékdíjrendszerének változtatására számítva határozott a befektetésről, így nem esne el az állami támogatástól. A vállalat egyébként régóta használja alternatív energiaforrásként az elhasznált gumiabroncsokat.

Cégbírósági adatok szerint a Duna-Dráva Cement Kft. üzletrészt szerzett az Öko-Gum Gumiabroncs Begyűjtő és Hasznosító Kht.-ban. A Duna-Dráva Cementtől megtudtuk, hogy az eddigi környezetvédelmi tevékenység folytatása miatt vásárolták be magukat a közhasznú társaságba. Az üzlet révén így nem kell lemondaniuk a hulladék gumiabroncsok felhasználásából származó állami támogatásról.
A vállalat beremendi cementgyára ugyanis korábban a hulladék gumiabroncsok termékdíjából befolyó állami keretre pályázott és jutott támogatáshoz. A Duna-Dráva Cement arra számít, hogy a gumiabroncsokra kivetett adó jellegű termékdíjat eltörli a környezetvédelmi tárca, s helyette licencdíjat vezet be, hasonlóan a csomagolótermékeknél és az akkumulátoroknál alkalmazott módszerhez. A licencdíjhoz viszont csak azok a cégek juthatnának hozzá, amelyek részt vesznek a rendszerbe tartozó termékek visszagyűjtésében, hasznosításában vagy megsemmisítésében.
A cementgyártó jó ideje a környezetvédelmi rendszerén belül, ellenőrzött körülmények között semmisíti meg a gumiabroncsokat és jut ebből hőenergiához, amit a cement gyártásakor hasznosít. A vállalat működési költségének egynegyedét teszi ki a fosszilis energia felhasználása, amely az adatok szerint mintegy 4-6 milliárd forint között van.
A cementgyárak egyébként Európa-szerte használnak hulladékot, a drága energia kiváltására. A beremendi gyár az országban keletkező évi 40 ezer tonna hulladék gumiabroncs egynegyedét képes megsemmisíteni. A hulladékok megsemmisítésében részt vevők egyrészt állami támogatást kapnak, másrészt csökkenthetik vele saját, primer energiafelhasználásukat, valamint, részt vállalnak az egyre nagyobb mennyiségben keletkező hulladék ellenőrzött újrahasznosításában.
H. Gy.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet