Az évtizedek óta nem működő bankoknál és biztosítóknál benn ragadt megtakarítások a társaságok felszámolását követően az államtól visszakövetelhetők - mondta lapunknak Vadász Endre, a Reorg Gazdasági és Pénzügyi Rt. igazgatója. Az államosítások során ugyanis az akkori kormányok döntöttek egyes - a külföldi és a hazai nagytőke kezében lévő - társaságok vagyonának elvonásáról, a cégek megszüntetéséről.
Akinek kártérítési igénye van, jobb, ha felvértezi magát a szükséges okmányokkal. A nagyszülők és dédszülők biztosítási kötvényeit lobogtatva kár is lenne próbálkozni, mivel nemcsak a szerződéskötést, hanem a teljesített befizetéseket is igazolni kell.
Ennek hiányában például a bankbetéttel rendelkezőknek sem érdemes az államot perelni. Vagyonelvonás miatt precedens értékű kártérítési perek a közelmúltban is indultak az ÁPV Rt. ellen, mivel a privatizációs szervezet tulajdonában lévő cégektől elvont vagyonelemek miatt azok fizetésképtelenné váltak. Vadász elmondta, hogy a régi betétekre nem vonatkozik az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) jótállása. A vagyontalan, nem működő cégek felszámolása és végelszámolása során a hitelezői megtérülésre természetesen nem lehet számítani.
A többnyire a húszas-harmincas években kötött biztosítási szerződések közül sokra egyetlen fillért sem fizettek ki - mondta Vadász. Egy 1946-ban kelt miniszteri rendelet kapcsán nem is történhetett ez meg, mivel akkor Magyarországon bevezették az új hivatalos fizetőeszközt, a forintot. Amíg pedig a Pénzügyminisztérium nem alkot rendeletet a forint és a korábbi fizetőeszköz átváltási arányáról, addig nem teljesíthetők a kifizetések. Vadász elmondása szerint az erre vonatkozó rendelet máig nem született meg.
A negyvenes-ötvenes évek végén a biztosítókhoz hasonló kényszerfelszámolások indultak egyes iparvállalatokkal, bankokkal szemben is, ezeket az ágazati miniszterek kezdeményezték. A Pénzintézeti Központ (PK) Rt.-nél 36 ügy futott, de a PK a felszámolási tevékenységét 1997-ben visszaadta, így az iratanyagok átkerültek a Magyar Országos Levéltárba és a Pénzügyminisztériumba. A Fővárosi Bíróság 2001 szeptemberében a Reorgnak adta a gazdátlan ügyek intézését, amely több befejezett munkát is talált. A Reorg eddig a biztosítók és ipari cégek felszámolását végezte el. Közülük az egyik a Vadásztöltény-, Gyutacs- és Fémárugyár Rt., illetve jogutódja, az időközben ugyancsak a Reorg által felszámolt Videoton volt, így ott egyszerűen törölték a korábbi társaságot.
A cégbíróság végelszámolásokat is indított egyes elfeledett társaságokkal szemben, amelyek évtizedek óta nem módosították az alapító okiratukat, nem adtak le pénzügyi beszámolót. Néhány esetben azonban jelentkeztek hitelezők, így ezeket a végelszámolásokat a Reorg felszámolássá alakította. Jelenleg is futnak ilyen ügyek - például az Angol-Magyar Bank Rt., a Belvárosi Takarékpénztár Rt. vagy a Magyar Leszámítoló és Pénzváltó Bank Rt. esetében -, további egy cégnél ugyancsak várható, hogy felszámolássá alakul a végelszámolás.
Vigh György Zsolt
