BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagy üzlet

A Fégarmy iránt érdeklődő befektetőkkel tárgyal az ÁPV Rt. - tudta meg a NAPI Gazdaság. A jelentkezők között döntően magyar cégek találhatók. Amennyiben összejön az üzlet, a magyar robbanóanyag-ipar komolyabb szerephez juthat a jövőben.

2002. december 9. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Információink szerint jelenleg is folynak a tárgyalások befektetőkkel a Fégarmy Fegyvergyártó Kft. privatizációjáról. A társaságnál nemrég indult meg a végelszámolás. Az érdeklődők főként magyar vállalatok - tudtuk meg. A befektetők nemzetbiztonsági átvilágítása folyamatban van.

Hadiipari szakértők szerint a hazai robbanóanyag-ipari kapacitás megmentésén is dolgozik az ÁPV Rt. A magyar robbanóanyag-ipar az elmúlt években ugyan elvesztette exportpiacait, ám mégis nagyobb jelentőséget kaphat a jövőben. Tanulmányok szerint ugyanis olcsóbb lenne az elmúlt évtizedekben a honvédségnél felhalmozódott több tízezer tonna lőszer és egyéb robbanóanyag hazai ártalmatlanítása, mint annak külföldön történő feldolgozása. Egy magyarországi robbanóanyag-feldolgozó üzem felépítésére azonban, elemzések szerint, 3-4 milliárd forintra lenne szükség. Ugyanakkor a kockázatok nagyok, mivel hazai és az exportpiacok is bizonytalanok. Ugyancsak kérdéses, hogy az ÁPV Rt. inkurrencia-raktárakban (a kincstári vagyonkörből kivont, eladásra váró készletek) lévő nagy mennyiségű - veszélyes hulladékként kezelendő - robbanószerre mikor és mennyit hajlandó fordítani a vagyonkezelő. Amennyiben döntés születik a hatvanezer tonnánál is nagyobb volumenű készlet feldolgozásáról, akkor ez komoly bevételt hozhat a befektetőknek.
A magyar hadiipar minősített időszaki termelőkapacitásának fenntartására az ideivel megegyező összeget, 193 millió forintot szán a kormány. A hadiipari technológia-korszerűsítő beruházások támogatása pedig 80 millió forint lesz.
Hadiipari szakértők szerint a hazai robbanóanyag-ipari kapacitás megmentésén is dolgozik az ÁPV Rt. A magyar robbanóanyag-ipar az elmúlt években ugyan elvesztette exportpiacait, ám mégis nagyobb jelentőséget kaphat a jövőben. Tanulmányok szerint ugyanis olcsóbb lenne az elmúlt évtizedekben a honvédségnél felhalmozódott több tízezer tonna lőszer és egyéb robbanóanyag hazai ártalmatlanítása, mint annak külföldön történő feldolgozása. Egy magyarországi robbanóanyag-feldolgozó üzem felépítésére azonban elemzések szerint 3-4 milliárd forintra lenne szükség. Ugyanakkor a kockázatok nagyok, mivel hazai és az exportpiacok is bizonytalanok. Ugyancsak kérdéses, hogy az ÁPV Rt. inkurrencia-raktáraiban (a kincstári vagyonkörből kivont, eladásra váró készletek tárolóhelye) lévő nagy mennyiségű - veszélyes hulladékként kezelendő - robbanószerre mikor és mennyit hajlandó fordítani a vagyonkezelő. Amennyiben döntés születik a hatvanezer tonnánál is nagyobb volumenű készlet feldolgozásáról, ez komoly bevételt hozhat a befektetőknek.
A magyar hadiipar minősített időszaki termelőkapacitásának fenntartására az ideivel megegyező összeget, 193 millió forintot szán a kormány. A hadiipari technológia-korszerűsítő beruházások támogatása pedig 80 millió forint lesz.
Vigh György Zsolt

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet