A Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) két újabb bankkal folytat tárgyalásokat - mondta a NAPI Gazdaság kérdésére Gyuris Dániel vezérigazgató. Ha szerződést kötnek, akkor tízre növekszik az FHB jelzáloghiteleit értékesítő bankok száma. Terták Elemér, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára nyitóbeszédében úgy vélte, nagy érdeklődés mellett valósulhat meg a társaság privatizációja. Az FHB alapításának ötéves évfordulója alkalmából szervezett pénteki konferencián Gyuris Dániel a privatizációról kifejtette, ha egy bankcsoporthoz kerül az FHB, teljesen más banküzemet kell felépíteni. Farkas Ádám, a CIB Bank Rt. vezérigazgatója előadásában jó megoldásnak ítélte a tőzsdei privatizációt, amely megvédi a jelzálogbank semlegességét, azonban hozzátette, hogy ebben az esetben más eszközökkel kell fenntartani az FHB semlegességét. (Valószínű, hogy egy bankcsoportnak való eladás esetén megszűnnének a partnerbanki kapcsolatok.) Farkas elmondta, hogy a semleges FHB-vel való együttműködés a partnerbankok számára jól működő és költséghatékony megoldás. Kifejtette: a jelzálogbank egyedüli birtoklásáért prémiumot kell fizetni. Jaksity György, a Budapesti Értéktőzsde elnöke ugyancsak az FHB tőzsdére lépése és a neutralitás megtartása mellett emelt szót. Elmondta, hogy a tőzsdei jelzáloglevél-kibocsátásban az FHB mellett már két vetélytárs - az OTP Jelzálogbank Rt., valamint a HVB Jelzálogbank Rt. - is bontogatja szárnyait. Az FHB azonban egy lépéssel előrébb jár, ugyanis a nemzetközi jelzáloglevél-kibocsátásban már a szervezőt is kiválasztotta, amely a Dresdner befektetési bankja.
Az előadásokból kiderült, hogy a jelzálog-hitelezésben erős piaci és árverseny dúl. Farkas megerősítette, hogy a jelzálogkölcsönök nyújtásánál elkezdődött a hitelbírálat felpuhulása. Ebben a hitelezési szegmensben egyébként Magyarországon komoly tartalékok vannak - vélik magyar és külföldi előadók. Farkas szerint középtávon nőhet a bankok kockázatvállalási hajlandósága is, azaz ugyanarra az ingatlanra több hitelt adnak majd.
V. Gy. Zs.
