BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A lakás-takarékpénztár megtakarításnak jó, hitelnek drága marad

Várhatóan nem csökken 6 százalék alá a lakás-takarékpénztárak hiteleinek kamata jövőre sem, s betéti oldalon is marad a 3 százalék kamat. Az állami támogatás változatlanul 30 százalék, csak felső határa nő meg. Így a pénztári szerződés megtakarítási formának továbbra is jó lesz, hitelnek azonban drága.

2002. október 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lakás-takarékpénztári hitelek jövőre is drágábbak maradnak, mint az államilag támogatott jelzálogkölcsönök, mivel továbbra sem csökken 6 százalék alá a lakás-takarékpénztári szerződésekre felvehető kölcsönök kamata - értesült lapunk. Mivel a jövőre kötött szerződések alapján hitelt legkorábban négy év múlva vehetnek fel a társaságok ügyfelei, így akkor a 6 százalék vélhetően nem lesz kedvező, bár ismert, hogy a jelzáloghitelek kamattámogatása miatt a pénztárak hitele amúgy is elvesztette versenyképességét a jelzálogkölcsönökkel szemben - hívják fel a figyelmet megfigyelők. A 3 százalék kamat és a 30 százalékos állami támogatás - aminek felső határát jövőre 36-ról 72 ezer forintra emelik - mintegy 14-15 százalékos éves átlaghozamot produkál, így befektetésként továbbra is igen jó marad a pénztári szerződés. A 3 százalék hosszú távon - alacsony inflációs környezetben is - tartható - mondta lapunk kérdésére az OTP Lakás-takarékpénztár Rt. vezérigazgatója, Szobonya Csaba és a Fundamenta Magyar-Német Lakás-takarékpénztár Rt. ügyvezető igazgatója, Nagy Ernő. Nagy hozzátette, hogy végeztek számításokat esetleges kamatmódosításokra, de annak bevezetéséhez új terméket kellene piacra dobni. Azonban a mindhárom lakás-takarékpénztárnál azonos 3 százalékos betéti és 6 százalékos hitelkamat megváltoztatását egyedül egy társaságnak kockázatos meglépni. Hiszen ha a 3 százalékos marzsot megtartanák és a csökkentés mellett döntenének, akkor ugyan a hitel olcsóbbá válna, de a betéti hozam is csökkenne. Amennyiben a betéti kamatok változatlanul hagyása mellett csökkentenék a hitelkamatokat, akkor az marzsszűküléshez, így profitvesztéshez vezetne.
Nagy felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unióban nemcsak alacsonyabb kamatú termékek vannak, hanem például Ausztriában van átjárás a termékek között, így aki a kedvezőbb betéti kamatú terméket választja (ha inkább a megtakarítás a célja), de később mégis felvenné a hitelt, átléphet az alacsonyabb hitelkamatú, ugyanakkor alacsonyabb betéti kamatot adó termékbe, s a korábbi befizetéseire az elszámolás e szerint történik meg. Ez azonban Magyarországon még nem járható út.
Lapunk kérdésére, hogy lehetséges-e euróalapú lakás-takarékpénztári szerződés bevezetése, Nagy kifejtette, hogy szkeptikus ezzel kapcsolatban, mivel a pénztári szerződések egyik legfőbb tulajdonsága a változatlan havi részlet, így az árfolyamkockázat miatt éppen ez kerülne veszélybe.
Bár a kamatok stagnálása prognosztizálható, a lakás-takarékpénztárak háza táján mégis jelentős változások várhatók. Lapunk információi szerint a vonatkozó törvény módosítási javaslatában nem szerepel, hogy a pénztári hitelek törlesztőrészletei után adójóváírást lehessen igénybe venni. Szobonya ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a Lakás-takarékpénztárak Egyesülete ezt továbbra is diszkriminatívnak tartja. A szakértők azon is dolgoznak, hogy a szerződést igénybe lehessen venni járda, közút és építési telek kialakítására is - tudatta Nagy.
Vigh György Zsolt

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet