A hitelállomány bővülése miatt, a múlt év végéhez képest több mint másfélszeresére - 52,7 milliárd forintra - nőtt a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. mérlegfőösszege, adózás utáni nyeresége 100 millió forint, ami terven felüli teljesítés. Idén 440 milliós nyereséget vár a társaság. Hétmilliárdra tervezett bevételeinél elsősorban a kamatra számít. A hitelállomány 55,4 százalékos bővüléssel 48,5 milliárd forint lett, év végére pedig 56,5 milliárdot céloztak meg. Ezen belül a 17 milliárdra gyarapodó támogatott lakáshitelek állománya csaknem kétszer akkora, mint fél évvel ezelőtt, főként használt lakások vásárlására adtak kölcsönt. Az FHB eddig 6-7 milliárd forint jelzálogjogot vett át partnerbankjaitól, ám ennél jóval nagyobb a még átvételre váró állomány - mondta lapunknak Zádori János, a társaság marketingigazgatója. Ez a refinanszírozás az FHB mérlegében pénzintézeteknek nyújtott hitelként jelenik meg. Zádori szerint a partnereikkel együtt vett jelzálogpiaci részesedésük az évközi adatok szerint 40-50 százalékra tehető.
A bank forrásait nagyobb részben a jelzáloglevél-kibocsátás adja, de rulírozó hitelkeretük is van egy kereskedelmi banknál, ám erre és a saját tőkére mind kevésbé támaszkodik a cég. Az FHB jelzáloglevél-állománya 41,6 milliárd forint, aminek 55,8 százalékos gyarapodása arányos a hitelezési aktivitás növekedésével. A forrásgyűjtő papírokból több mint 30 milliárd forintnyit a Budapesti Értéktőzsdén vezettek be.
V. Gy. Zs.
