A horvát vasúttársaság adóssága fejében már felújított a MÁV számára öt légkondicionált személykocsit, ezeket a magyar cég forgalomba is állította. Az egymillió euró értékű felújítási munka elvégzésével a HZ tartozása 2,5 millió euróra csökkent. A fennmaradó tartozás egy részének fejében további tíz, nemzetközi forgalomban közlekedő kocsit korszerűsítenek Zágrábban mintegy kétmillió euró értékben, a kocsik augusztusban érkeznek Magyarországra - egyebek között erről is tárgyalt a héten Budapesten Kukely Márton MÁV-vezérigazgató és Marijan Drempetic, a horvát vasút elnök-vezérigazgatója - tájékoztatott a MÁV. Az adósság csökkentése céljából a horvátországi Koncar gyár a Déli pályaudvar részére új, korszerű előfűtő berendezést szállít, amellyel az induló vonatokat fűtik fel. A tervek szerint 2002 végére teljesen felszámolható lesz a horvátok tartozása.
Tavaly Magyarországról nyolcvanezren utaztak Horvátországba, az idén a MÁV további növekedésre számít. Ennek akadálya lehet, hogy a horvát vasút eddig elutasította a MÁV-nak azt a kérését, hogy újabb járatokat állítsanak forgalomba. A két boszniai vasúttársaság bevonásával augusztus végén tárgyalnak a Budapest-Szarajevó közötti közvetlen vonatok indításáról. A nemzetközi járatot magyar és horvát kocsikkal üzemeltetnék. A magyar-horvát viszonylatban az árufuvarozási teljesítmény 2001-ben erősödött. A folyamatos növekedésben komoly szerepet játszik az adriai kikötőkből Magyarországra irányuló áruforgalom. Az export-import forgalom 2000-ben összesen 700 ezer tonna volt, 2001-ben már megközelítette az egymillió tonnát. Várhatóan 2002-ben is tartani lehet ezt a szintet. Ugyanebben az időszakban a tranzitforgalomban 30 ezer tonnával szállítottak több árut. Bár az idén várhatóan kisebb lesz a gabonatermés, ez a magyar exportot nagymértékben nem befolyásolja. A horvátországi kikötőkbe irányuló exportforgalmat horvát gabonaszállító kocsik biztosításával is támogatja a HZ.
D. J.
