A nézettséggel párhuzamosan nőtt a MTV reklámbevétele a labdarúgó-világbajnokság ideje alatt - mondta lapunknak Csortos Szabó Sándor, a televízió reklámidejét értékesítő In Media Kft. ügyvezetője, ám konkrét számokat nem árult el. (Az MTV-nél csak később rendelkeznek feldolgozott adatokkal, s akkor derül ki, hogy pénzügyileg miként zárta a televízió a közvetítéseket.) Csortos Szabó elmondta, hogy a vb kezdeti hetében - június elején - még a mérkőzések műsorkörnyezetében is volt némi szabad reklámhely, később azonban már ebben az időszakban nem volt szabad kapacitás, s a vb utolsó hetében már az egész nap során sem volt eladásra váró reklámidő, vagyis az ügynökségek már a vb-döntő és az elődöntők közvetítésének környezetében egy hónappal korábban felvásárolták a helyeket.
(A médiatörvény szerint a köztelevízió óránként 6 percnyi reklámidővel rendelkezik. A televíziótól származó információink szerint idén az első negyedévben 226,3 millió forint reklámbevétele keletkezett a társaságnak, ami csaknem megegyezik a bázissal.)
Az ügynökségektől származó információink szerint az In Media engedmény nélkül tudta értékesíteni a reklámidőket a mérkőzések közvetítésének környezetében. A Mediagnozis szerint május 31. és június 23. között listaáron 924,4 millió forint volt az ügynökségek reklámköltése az m1-en, míg tavaly ugyanebben az időszakban 692,9 millió. Csortos Szabó a nettó reklámbevételek érzékeltetése kapcsán elmondta, hogy idén a vb idején - annak ellenére, hogy az események a legkülönbözőbb időpontban voltak - körülbelül akkora pénz folyt be, mint 2000-ben a labdarúgó Európa-bajnokságon. Akkor Franciaországban volt az Eb és a mérkőzéseket a fő műsoridőben közvetítette a televízió, míg most az élő adásokat reggel, illetve kora délután sugározták. A televízió által készített beszámoló szerint ebben az évben csaknem 2,5 milliárd forint reklámbevételre tett szert a társaság, s miután 2001-ben ezek a nagy nézettségű műsorok elmaradtak.
Diószegi József
