A Magyar Posta Rt. tavaly 108,8 milliárd forint bevétel mellett 1,3 milliárd forint adózás előtti eredményt ért el, ám üzemi tevékenysége 4,7 milliárd forint veszteséget mutatott. A cég - Postabank nélküli - konszolidált eredménye meghaladta az egymilliárd forintot - mondta Szivi László, a Posta megbízott vezérigazgatója tegnapi sajtóbeszélgetésen. (Szivi Kalmár István elnök-vezérigazgató múlt heti menesztése óta látja el a vezérigazgatói teendőket, előtte üzletpolitikai főigazgatója volt a társaságnak.) Az idén 120 milliárd forint bevételre számít a cég, s csökkenteni kívánja tavalyi üzemi veszteségét, adózás előtt viszont várhatóan 3,5 milliárdos veszteséget lesz kénytelen elkönyvelni, legalábbis a társaság igazgatósága által tárgyalt, de még el nem fogadott üzleti terv szerint.
Az üzemi veszteséget azzal indokolta a megbízott vezérigazgató, hogy miközben 10 százalékos béremelést hajtottak végre, a szolgáltatások ára ennél jóval kisebb mértékben emelkedett. A Posta első negyedévi bevétele - az előzetes számítások szerint - időarányosan alakul, s a költségek nem teljes körű könyvelése előtt kétmilliárd forint körüli eredményt ért el a cég. A társaság likvid, de nem kizárt, hogy egyes fejlesztések esetében vissza kell venni az eredeti elképzelésekből, s áttekintik a cég érdekeltségi körét is, ezekről a tulajdonosi jogokat gyakorló pénzügyi tárcával közösen döntenek - hangsúlyozta Szivi. Elképzelhető, hogy a Posta részvényei az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-hez kerülnek, ehhez azonban törvénymódosítás szükséges. Szivi elmondta, hogy rövidesen aláírják a Siemensszel az Országos Logisztikai Központ kialakításáról szóló szerződést.
Az alapszolgáltatások mellett kiegészítő feladatokat is ellát a Posta, ezek között említette Szivi a Postabank részére ügynökként folytatott pénzváltó tevékenységet. A Postabank kapcsán az is elhangzott, hogy a két társaság az idén folytatja üzleti együttműködését. Nyár végéig biztosított a Posta és a Magyar Fejlesztési Bank Rt. közös cégének, a Tetra Rt.-nek a működése, s a tulajdonosok ezzel kapcsolatban mindaddig nem kívánnak új döntést hozni, amíg nem válik ismertté, hogy milyen formában kívánja megvalósítani az új kormány a Tetra beruházást. A július 1-jei közgyűlésen személyi kérdésekről születhet döntés. Szivi azt is megjegyezte, hogy a televízió-készülékek üzemben tartási díjának beszedéséből - a megtárgyalt üzleti terv szerint - az idén a második félévben 500 millió forintra számít a Posta. (Az új kormány e díj eltörlését tervezi, ami értelemszerűen bevételkiesését eredményezne.)
D. J.
