BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Vodafone is módosíttatná a hírközlési törvényt

A magyar Vodafone több ponton is módosíttatná a tavaly elfogadott hírközlési törvényt. A jelenleginél komolyabb verseny kialakulását szolgálná a mobiltelefon-piacon a telefonszámok hordozhatóságának bevezetése. A cég emellett azt is el szeretné érni, hogy az állami szektor megrendeléseihez pályázati keretek között juthassanak a cégek.

2002. június 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hírközlési törvény módosítását tartaná szükségesnek a magyar Vodafone (V.R.A.M. Rt.), annak érdekében, hogy a jelenleginél komolyabb verseny alakulhasson ki a mobiltelefon-szolgáltatók között. Vitai Attila, a cég vezérigazgatója szerdai sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy a hatályos hírközlési törvény csak a vezetékes telefonszámok 2003. január 1-jei hordozhatóságának bevezetéséről rendelkezik, s a mobiltelefonos cég azt szeretné, ha ezt ezzel egy időben kiterjesztenék a mobilszolgáltatásra is. Több nagyfogyasztó ugyanis azért nem vált szolgáltatót, mert akkor egy újabb telefonszámot kellene bevezetnie. Marchart Pál, a cég hírközlés-politikai igazgatója elmondta, hogy technológiai, pénzügyi szempontból is szerencsésebb lenne a fix és a mobilszámok hordozhatóságának együttes bevezetése.
Vitai nehezményezi, hogy az állami szektor - ahol körülbelül 100 ezer mobiltelefont használnak - pályáztatás nélkül választja ki a szolgáltatót. (Legutóbb 2000-ben ugyan volt egy tender, amelyet mindhárom mobilcég megnyert, de ezt követően az adott szektor szereplői maguk dönthették el, hogy kivel kötnek szerződést.) Azzal, hogy nincs valós pályáztatás, bebetonozódik a Westel pozíciója - véli Vitai. A vezérigazgató nyílt pályázatokat szeretne, s azon nyugati gyakorlat átvételét, hogy két-három évente megpályáztatják a szolgáltatókat.
Szintén a jogszabály módosítására lenne szükség ahhoz, hogy a cégek mentesüljenek az Egyetemes Szolgáltatási Alap finanszírozása alól. A törvény szerint a vezetékes koncessziós társaságok által nyújtott, úgynevezett egyetemes szolgáltatás veszteségét - éves szinten 11 milliárd forintot - az iparág cégeinek kell állniuk, bevételük arányában. Marchart szerint a törvény nem érte el célját, az esetek jó részében ugyanis nem a szociálisan rászorultak veszik igénybe ezt a kedvezményes csomagot. Az sem egyértelműen bizonyított, hogy milyen mértékben veszteséges ez a tevékenység.
Vitai elmondta, hogy a cég eddig 600 millió dollárt fektetett be az infrastruktúra fejlesztésébe s az új termékek kidolgozására, bevezetésére. Brandt Zoltán marketinggel foglalkozó igazgatóhelyettes elmondta, hogy a társaság a napokban olyan szolgáltatást vezetett be, amellyel az ország bármely pontja és egy előre kiválasztott pont között a vezetékesnél jóval kedvezőbb tarifáért lehet telefonálni. A Vodafone a nyáron szeretné kereskedelmi forgalomba hozni GPRS-szolgáltatását, a multimédiás MMS-szolgáltatásával pedig akkor lép a piacra, amikor arra megfelelő igény jelentkezik. Várhatóan ez még az idén bekövetkezhet.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet