BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekordveszteség Bábolnán

2002. május 30. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly 7,6 milliárd forint adózás előtti veszteséget szenvedett el a Bábolna Rt. A legnagyobb állami agrárcég évi rendes közgyűlését a fő tulajdonos MFB jelen lévő képviselője javaslatára tegnap június 28-áig felfüggesztették, még a személyi kérdések vagy a mérleg elfogadása előtt. A Bábolna lejtőre kerülésének okát megfigyelők szerint mindenképpen ki kell vizsgálni, nem kizárt ugyanis, hogy hátterében pártfinanszírozási trükkök állnak.

A mintegy 98 százalékos tulajdonos Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. jelen lévő képviselőjének javaslatára a napirendi pontok megszavazása után június 28-áig felfüggesztették a Bábolna Rt. évi rendes közgyűlését tegnap. Emiatt a közgyűlés nem döntött a cég vezetőinek személyéről és nem tudta elfogadni a társaság tavalyi mérlegét sem. Lapunk értesülése szerint fentiek hátterében a kormányváltás áll, illetve az, hogy a céggel már az MFB új vezetése foglalkozik majd.
A felfüggesztés után Petykó Zoltán, a Bábolna igazgatóságának elnöke mindenesetre elmondta: a társaság tavaly 10 százalékkal, 43,4 milliárd forintra növelte nettó árbevételét, adózás előtti vesztesége azonban ennek ellenére 7,6 milliárd forint volt, a tervezett 5,2 milliárd forintos veszteséggel szemben (a korábbi tervekben ennél jóval szerényebb veszteség szerepelt). Petykó szerint a cég illetékesei az idén is 5,2 milliárd forintos veszteséggel számolnak, és 9-10 milliárd forintos tőkeemelésre lenne szükség.
Lapunk értesülése szerint a csaknem 8 milliárdos tavalyi veszteségből mintegy 4,8 milliárd forint származik közvetlenül a tevékenységből, a többi áthúzódó - nem a gazdálkodásból származó - kötelezettségekből. Az idén az első három hónapban máris 1,6 milliárd forint további mínuszt halmozott fel a legnagyobb magyar állami agrárcég, de az igazgatóság elnöke szerint áprilisban és májusban már jó irányba mutató folyamatok indultak meg a Bábolna Rt.-nél, e két hónap így nullszaldós. Bár a közgyűlés által elfogadott mérlege nincs a társaságnak, a mérleget a felügyelőbizottság, a könyvvizsgáló és az igazgatóság jóváhagyta és azt eljuttatják a szükséges helyekre - derült ki. Petykó megnyugtató üzenetet küldött a cég partnereinek is, mondván: a társaság működése finanszírozható, gazdálkodása a következő egy hónapban a jelenlegi szinten stabilizálható.
László Levente

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet