A Sláger Rádió Rt. felülvizsgálná az Országos Rádió és Televízió Testülettel (ORTT) 1997-ben megkötött műsorszolgáltatási szerződést, valamint a műsorszolgáltatási díj kiszámításának gyakorlatát - mondta Barbara Bill, a Sláger Rádió igazgatóságának alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Reális, a piac igényeinek megfelelő tarifákat akar a Sláger; úgy tudjuk, a cég azt szeretné, ha a csatornák bevétele alapján állapítanák meg az éves díjat. A csatorna 1997-ben 4 milliárd forintos műsorszolgáltatói díjért szerezte meg a koncessziót, ennek egyharmadát a szerződés aláírásakor kellett befizetniük, ezt követően kétéves fizetési moratóriumot kapott a rádió, ami után az inflációval növelt fennmaradó rész első részletét 2000-ben fizette be a Sláger; jelenleg a 2001-es fizetési kötelezettségét vitatja. (A Sláger Rádiónak tavaly november 18-ig 1,3 milliárd forintot kellett volna befizetnie, aminek kapcsán jogvita alakult ki a rádió és az ORTT között.)
A csatorna szeretné, ha a díjcsökkentésnek valamennyi rádió élvezője lehetne, ennek érdekében közös fellépésre készült a Danubius és a Juventus Rádióval, ám a Danubius visszautasította az ajánlatot. A Sláger sem a tavalyi vitája előtt, sem pedig azóta nem látott okot arra, hogy konzultáljon a Danubius Rádióval, így a lapunknak nyilatkozó Sándor István, a Danubiust üzemeltető Országos Kereskedelmi Rádió Rt. vezérigazgatója indokolatlannak tartja a Sláger mostani lépését, annál is inkább, mivel a Danubius nem kérte a Sláger közreműködését. Sándor István elmondta még, hogy a Danubius rendszeresen fizeti a műsorszolgáltatási díjat. Mark Máriaházy-West, a Juventus Rádió ügyvezetője még nem válaszolt a Slágernek; lapunknak annyit mondott, hogy az esetleges szakmai vitára csak azt követően kerülhet sor, ha lezárul a Sláger és az ORTT között a szerződésszegésből fakadó vita. Barbara Bill elmondta, hogy az előbbiek mellett az új kormány támogatását is szeretné megszerezni a Sláger. A csatorna hosszú távon akar berendezkedni Magyarországon, ezért azt is el szeretné érni, hogy az eredetileg hét évre szóló koncessziós szerződést öt évvel meghosszabbítsák. A Sláger azért kényszerül a dokumentumok felülvizsgálatára, mert 1997 óta jelentősen megváltoztak a piaci viszonyok. Míg 1997-ben a rádiók 9 százalékos részt hasítottak ki a reklámtortából, addig ez mára 5 százalék alá esett, aminek eredményeként a Sláger tavaly 1,7 milliárd forint bevételt ért el. Miközben tehát csökkent a rádiók részesedése a reklámtortából 1997-hez képest, duplájára nőtt a budapesti adók száma, s a kialakult helyzetért az ORTT is felelős - mondta az alelnök. Megalapozatlannak tartja Barbara Bill azokat a konkurensektől származó megjegyzéseket, amelyek azt feltételezik, hogy a Sláger, miközben nem fizet az ORTT-nek, jelentős kedvezményeket ad a hirdetőknek. Amennyiben a rágalmazás folytatódik, a Sláger a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordul.
D. J.
