Az Európai Unió és Magyarország 2000-ben kötött agrárkereskedelmi megállapodást, amelynek lényege, hogy az ország uniós csatlakozásáig az EU-ba irányuló magyar mezőgazdasági export, illetve a Magyarországra érkező uniós agrárimport egyre nagyobb része élvez vámmentességet. A megállapodás minden évben a július 1-je és a következő év június 30-a közötti időszakra vonatkozik, s évente továbbfejlesztik.
A baromfihúsra már kezdetben a magyar exportőröknek az uniós kvóták többszörösét kitevő kereskedelmi kvótákat állapítottak meg, kölcsönös vámmentesség mellett, exporttámogatás nélkül, ami a kvótán felül szállított részre is vonatkozik. A magyar exporttámogatási szint csak töredéke volt az uniósnak, a nullaszázalékos vám bevezetése pedig jelentős versenyhátránytól mentesítette a magyar árukat.
A baromfihúsra 2000. július 1-je és 2001. június 30-a között a korábbi 20 százalékos vám helyett 101 250 tonna áru erejéig vonatkozott a vámmentesség, s mivel az EU-megállapodás szerint baromfihúsból a vámmentes kvóták évente 10 százalékkal nőnek, 2001. július 1-je és 2002. június 30-a között a magyar baromfikvóta már 111 375 tonna lett. A kvóta ez év július 1-jétől való újabb 10 százalékos emelése ugyancsak várható volt, ezzel azonban nem oldódott volna meg az a gond, amellyel a tagjelölt országok baromfiágazatai közül egyedül a magyarországi küszködött. Mégpedig az, hogy a baromfi-exportkvótát külön meghatározták kacsa-, kicsontozott csirke-, csontos csirke-, kicsontozott pulyka-, csontos pulyka-, liba- és feldolgozott baromfihúsra. Ez azért okozott problémát az ágazatban, mert míg például az unióban kedvelt kicsontozott pulykahús kvótáját - idén 9900 tonnát - rendre idő előtt kitöltötték, több termék kvótáját - leginkább a csontos csirkéét - nem tudták kihasználni a magyar exportőrök, akik ezért kicsontozott pulykahúst már a tavaszi hónapokban is csak a kvóta fölött, vámmal szállítottak az Európai Unióba.
Az EU-magyar agrárkereskedelmi megállapodás idei továbbfejlesztése kapcsán azonban - magyar felvetésre - a baromfikvóta említett, 120 ezer tonnára való növelése mellett nyártól össze is vonta azt az EU. Így ez év közepétől már nem lesz különválasztva az összes kvótán belül a pulyka- vagy akár a csirkehús, miként a többi baromfihús-féleség sem, s nem lesz akadálya annak, hogy kicsontozott pulykahúsból nőjön az export az unióba.
L. L.
(NAPI)
