A Borsodi Sörgyár Rt. 2001-ben a magyarországi sörpiac 30,1 százalékával rendelkezett, s ezzel piacvezetővé vált - jelentette be Bognár Gyula, a cég elnök-vezérigazgatója pénteki sajtótájékoztatóján. (A társaság már szeptember/szeptember alapon is az első helyre került, s pozícióját sikerült azóta is megőriznie.) Ez az előny azonban csekély, hívta fel a figyelmet az elnök-vezérigazgató, hozzátéve: a versenytársak is résen vannak, s minden termék tekintetében rendkívül éles a verseny. A teljes magyar sörpiac felvevőképessége 7,15 millió hektoliter, ebből a borsodi cég 2,15 milliót értékesített. A teljes sörpiaci eladás tavaly nem változott jelentősen az előző évekhez képest. Bognár szerint a magyar sörpiacon évente 7,1-7,3 millió hektoliter sört adnak el várhatóan a továbbiakban is, ami 70 liter feletti egy főre jutó fogyasztásnak felel meg évente.
A borsodi társaság éves eredményei az elmúlt öt év viszonylatában jelentős emelkedést mutatnak. Az értékesítés nettó árbevétele több mint kétszeresére, adózás előtti eredménye pedig több mint háromszorosára emelkedett az 1997 és 2001 közötti időszakban. A gyár nettó árbevétele mintegy 5 milliárddal, 32,7 milliárd forintra emelkedett a múlt évben, adózás előtti eredménye pedig 1,2 milliárddal, 4,7 milliárd forintra növekedett. Előbbi 18,9 százalékos, utóbbi 54 százalékos javulás. Az idén további emelkedésre számít a cég, ennek a belga tulajdonos Interbrew elvárása szerint ez évben is két számjegyűnek kell lennie. A növekedést például márciustól gyártani kezdett új terméküktől, a terveik szerint 10-12 ezer hektoliter mennyiségben készülő alkoholmentes Stella Artois NA sörtől is remélik, amellyel az egyre növekvő prémium alkoholmentes szegmens jelentős szereplőivé kívánnak válni. Győrben és Székesfehérváron is nyitnak az idén belga sörözőt, mert növelni szeretnék eladásaikat a vendéglátás terén is. Természetesen igen sok függ még attól, hogy milyen lesz az időjárás a nyári hónapokban.
L. L.
