A Matáv is tervezi a mobiltelefon-szolgáltatóknál nagy sikert elért SMS küldés-fogadás bevezetését. Jelenleg a műszaki teszt folyik, s amennyiben ez sikeresnek bizonyul, a vezetékes távközlési társaság még ebben az évben előáll új szolgáltatásával - mondta lapunknak Barabás Éva, a Matáv vezető termékmenedzsere. A Matáv főként az SMS népszerűsége miatt tervezi a szolgáltatás bevezetését, hogy új, emelt szintű szolgáltatásával vezetékes telefonjuk megtartására ösztökélje mobilkészülékkel is rendelkező ügyfelei.
Vezetékes hálózaton a világon először 2001 februárjában a Fülöp-szigeteken bonyolítottak le SMS-forgalmat. A Matáv most elsősorban fő tulajdonosa, a Deutsche Telekom által 2001 nyarán bevezetett megoldást tekinti példának, ám emellett támaszkodik a Telecom Italia és a British Telecom tapasztalataira is. (E két cég tavaly szeptemberben, illetve karácsonykor lépett piacra új szolgáltatásával).
A Matáv SMS-szolgáltatását az analóg és a digitális, vagyis ISDN hálózattal rendelkezők egyaránt igénybe vehetik majd. Ahhoz azonban, hogy az előfizetők rövid szöveges üzenetet tudjanak küldeni és fogadni, speciális készüléket kell beszerezniük. A Matáv annak érdekében, hogy azok is igénybe tudják venni a szolgáltatást, akiknek nincs ilyen telefonjuk, lehetővé teszi, hogy a szöveges üzeneteket hang formájában kapják meg. Az új szolgáltatás több funkciójú, például az SMS-t faxra is el lehet küldeni, vagy lehetőség nyílik kör-SMS küldésére is. Lehetőség lesz továbbá a mobil- és a vezetékes rendszerek közötti átjárásra is, vagyis mobilról is lehet majd SMS-t küldeni a vezetékes telefonra és fordítva, amennyiben a mobilszolgáltatókkal a Matáv megállapodik. A vezetékes SMS árazásáról egyelőre nem árult el részleteket Barabás Éva, csak annyit mondott, hogy hasonlóan a mobiltársaságokhoz, az előfizetőknek itt is csak a küldésért kell fizetniük, s a Matáv hálózatán belül ez nem lesz drágább, mint a mobiltelefonos cégeknél.
Diószegi József
