A pécsi MiZo-Baranyatej Rt. pályázati kiírását többen is megvásárolták - erősítette meg a NAPI Gazdaság információit Somogyi Ferenc, a Vectigalis Rt. felszámolóbiztosa, aki nem kívánta kommentálni lapunknak azt az értesülését, hogy a mai MiZo-árverésen valószínűleg három társaság vesz részt.
Információink szerint a Sole és a Parmalat mellett ott a sorban a Bongrain is, Somogyi azonban ezt nem erősítette meg, de nem is cáfolta. A Vectigalis 7,5 milliárd forintos kikiáltási áron kívánja értékesíteni a felszámolás elindítása óta egyre jobb eredményeket produkáló, hitelezőinek 6,5 milliárd forinttal tartozó vállalat vagyonát, eszközeit. Somogyi elmondta: nem tartja kizártnak, hogy ha a társaságot ma sem sikerül értékesíteni, és a pénteki közgyűlésen csődegyezséget kötnek. Ezt elsősorban a Nutricia tulajdonosa, a holland Friesland szorgalmazza, amely 33 százalékos tulajdonos a MiZóban is. Lapunk úgy tudja, az egyezséget már elő is készítették.
A magyar tejpiacon vannak külföldi érdekeltségű cégek, amelyek stratégiájuknak és tőkeerejüknek köszönhetően folyamatosan hajtottak végre akvizíciókat. A Nutricia mellett jó példa erre a Sole is. E két cég a magyar tejpiac vezető szereplőivé nőtte ki magát felvásárlásaival, s ugyan a Sole jelenleg a második a piacon, de szeretné megelőzni a piacvezető Nutriciát. Gerry Lenihan, a Sole vezérigazgatója lapunknak korábban elmondta, hogy ennek érdekében szeretnék megvásárolni az eladásra kínált MiZo Rt.-t, a társaságért kért 7,5 milliárd forintos vételárat azonban sokallják (NAPI Gazdaság, 2002. március 22., 1. oldal). „A MiZón kívül már nincs olyan nagy falat a magyar tejpiacon, amely biztosítaná a Solénak a vezető helyet” - mondta Lenihan. Emlékeztetett arra, hogy az Északtej, az Egertej és a Drávatej cégek még együtt sem biztosítanák a Solénak az elsőséget, a MiZónak tehát a Sole számára stratégiai értéke van. A cég környezetéből tegnap is elmondták lapunknak, hogy az árat továbbra is magasnak, a pályázati határidőt rövidnek találták és túl szigorúnak a feltételeket. Van olyan külföldi tulajdonos is, amely sokáig nem döntötte el, mihez kezd magyarországi vállalatával, miközben terjeszkedhetett volna. A Parmalat esetében ennek ellenére csak a Ceglédtej felvásárlása emlékezetes. Most azonban a Parmalat is aktivizálta magát, a vételárat azonban túl magasnak tartják ők is, ám lapunk úgy értesült, hogy ők is beadják a pályázatot és ma már Magyarországon tartózkodik Villani Christiano ügyvezető igazgató mellett - aki tegnap külföldön volt, s nem sikerült elérnünk - a Parmalat világcég néhány felelős vezetője is.
Mindezekből akár még az is következhet, hogy kemény licitálásra lehet számítani, a Sole vagy a Parmalat számára ugyanis egyaránt nagyon fontos lenne a MiZo megszerzése, ami szakmai szempontból a Bongrain portfóliójába is beleillene, ezt azonban a cégnél nem erősítették meg. Amennyiben az árverés mégsem lesz sikeres, marad az április 12-i közgyűlés, illetve a hitelezői egyezség, amiben a Nutricia bízik, ugyanis bár megvásárolta a pályázati csomagot, nem indul az árverésen - tudtuk meg Kiss Pál Istvántól, a Nutricia Magyarország közép-európai és magyarországi vezetőjétől. Kiss közölte: túl magasnak tartják az árat, ami a 7,5 milliárd forinton túl 1,9 milliárd forint készletértéket is jelentene, s garantálni kellene a további foglalkoztatást is, nem beszélve az átírási költségekről és az áfáról.
Kiss Pál szerint a megtérülés a MiZo jelenlegi adatai alapján legalább 50 éves lenne, ami szokatlanul hosszú idő. Ha viszont jó árat sikerülne kapni a MiZóért, a végelszámolás helyett akár felszámolásra is sor kerülhetne. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa korábban úgy határozott, hogy a Friesland, illetve tőle nem független vállalkozás nem szerezhet további részesedést a MiZóban a hitelezői egyezség bírósághoz való benyújtásáig, ugyanakkor mindegyik nagyobb magyarországi cég vásárlását is jóvá kellene hagynia a GVH-nak.
Körtési Zsolt-László Levente
