A GTS Datanet Távközlési Kft. tavaly 7,6 milliárd forint konszolidált bevételt ért el, mérleg szerinti nyeresége 7,8 milliárd forint lett, mivel a vállalkozás korábbi tulajdonosa tőketartalékba helyezte a GTS-nek nyújtott 8,3 milliárd forint hitelét. A társaság enélkül is nyereséges lett volna - mondta Szathmári Géza, a GTS Datanet vezérigazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján. A vállalat abban a szerencsés helyzetben van, hogy új tulajdonosa, a KPNQwest - amelyben az amerikai Qwest egyre inkább növeli szerepét - a későbbiekben is finanszírozza a fejlesztéseit, vagyis a magyar társaság nem kényszerül hitelfelvételre. A GTS Datanet alapvetően az üzleti kommunikáció, illetve az internetszolgáltatás terén tevékenykedik, ám miután megállapodik a Matávval, a hagyományos beszédátvitelbe is bekapcsolódik, amelyhez minden technikai feltétel adott.
Szathmári elmondta, hogy egyelőre nem tudni, mikor tudnak megegyezni a Matávval az internetezéss díjmegosztásáról. Ők elküldték üzletfelüknek hálózati hozzáférési ajánlatukat. A vezérigazgató szerint abban az esetben, ha a GTS Datanet szedné be az internethez kapcsolódó távközlési díjat, akkor annak nem a korában publikált 10-30 százaléka illetné meg, hanem körülbelül az összeg fele. Szathmári szerint ugyanis a beszedés költsége, illetve egy bizonyos haszonkulcs is járna az internetszolgáltatónak. A GTS úgy véli, januártól illetné meg a bevételmegosztásból származó pénz, ami több száz millió forint.
Szathmári elmondása szerint vállalata a Matáv után a legnagyobb ADSL-szolgáltató és az internetszolgáltatás területén is a második helyen áll. Behívásos ügyfeleinek száma meghaladja a 20 ezret, ezek háromnegyede üzleti előfizető, mellettük 3 ezer ADSL- és 2 ezer egyéb, például bérelt vonali ügyfelük van. A GTS Datenet idén tovább terjeszkedik, a nyugati országrészben meglévő infrastruktúráját keleti irányba bővíti s Debrecenen keresztül összeköttetést teremt Romániával. Ehhez a fejlesztéshez a KPNQwest biztosítja az eszközöket, a több millió dollár értékű berendezéseket már megkapták. A társaság hálózata Budapesten hamarosan a 3,5 gigahertzes frekvencián is elérhető lesz.
Diószegi József
