Az Audi AG 2001-ben 22 milliárd euró árbevételt ért el - jelentette be Franz-Josef Pefgen, az Audi AG igazgatótanácsának leköszönő elnöke a tegnapi ingolstadti sajtótájékoztatón, utódja Martin Winterkorn lesz. Az Audi Hungária Motor Kft. 2001-ben 3,46 milliárd euró árbevételt ért el - mondta Jürgen Lunemann, a társaság ügyvezetője -, ami 2 százalékos növekedés az előző évi 3,39 milliárd euróhoz képest. A magyar gyár adózás előtti és utáni eredménye némi csökkenést mutat, aminek oka az értékesítés volumenének mérséklődése.
Az Audi tavaly 11,1 százalékkal növelve kiszállításait, 726 ezer 134 járművet értékesített. Németországban a korábbi év 6,9 százalékos piaci részesedéséről 7,5 százalékra tudta növelni részarányát, ugyanis csaknem 255 ezer autót adtak el otthon. A cég legnagyobb exportpiaca az Egyesült Államok, ahol 3,6 százalékkal növelték eladásaikat, ugyanis 83 ezernél több járművet értékesítettek.
A győri gyárban 22 ezer 78 Audi TT Coupé, 17 ezer 271 TT Roadster, az A3 és az S3-as modellekből pedig 15 ezer 947, vagyis összesen 55 ezer 296 jármű gördült le az gyártósorról. Jochen Heizmann, az Audi AG igazgatósági tanácsának tagja, az Audi Hungária felügyelőbizottságának elnöke lapunk érdeklődésére elmondta: a következő időkben is ezt az arányt szeretnék megtartani a győri üzemben, s bár a TT-k iránt némileg csökken az érdeklődés, ezt a modellt különböző újításokkal még egy ideig szeretnék a piacon tartani. Arról még nem született döntés, hogy mi váltja föl a győri gyárban ennek a modellnek a gyártását. Heizmann azonban először jelezte, hogy az Audi hosszú távon Győrt inkább a motorgyártás központjának tekinti. Tavaly 1,22 millió motor készült Győrben, ami 15 százalékkal haladja meg az előző évit. Magyarországon jelenleg naponta 5 ezer motort gyártanak, s ezzel a győri üzem Európában a második legnagyobb kapacitású gyár.
Az Audi tavaly 2,15 milliárd euró értékű beruházást hajtott végre, s a társaság tervei szerint 2006-ig összesen 11,5 milliárd eurót ruháznak be. Heizmann arról még nem tudott tájékoztatni, hogy ebből pontosan mekkora összeg jut Magyarországra, de azt elmondta, hogy a tavalyi több mint 180 millió eurós beruházás után a következő időszakban évente több mint 100 millió eurós beruházást hajtanak végre. Az Audi 1993-tól tavaly év végéig 1,58 milliárd eurót fektetett be Magyarországon.
Diószegi József
