BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még mindig homályban a csirkeügyben érintett cégek

Továbbra sem tudni, mely cégek érintettek a csirkebotrányban. A Hajdú-Bét szerint a Provera (a Cora, Match, Smatch és Alfa áruházak közös beszerzési társasága) egyértelműen a kedvezőtlen árral indokolta a hajdú-bétes friss csirkehús vásárlásának felfüggesztését baromfi-feldolgozó cégének, a Valdor Rt.-nek pénteken elküldött levelében. A Hajdú-Bét már csütörtökön cáfolta, hogy bármi köze lenne a gyanús csirkékhez.

2002. február 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Boros Attila, a Hajdú-Bét Rt. vezérigazgatója a múlt csütörtöki közlemény után újólag cáfolta, hogy gyanús - kínai eredetű - csirkét dolgoznának fel. A cégnek éppen az lenne az érdeke, hogy ne jöjjön be az importcsirke, hiszen a behozatal cége piaci lehetőségeit rontja, illetve nehezíti a száz százalékban Magyarországon előállított baromfiból készített termékeik értékesítését - magyarázta. Boros elmondta, hogy a Cora, illetve a Provera beszerzési csoporthoz tartozó szupermarketeknek a cége friss termékeit érintő „kirekesztését” piaci akciónak tartja (NAPI Gazdaság, 2002. február 8., 1. oldal), illetve leginkább arra gyanakszik, hogy az ügy a versenytársaktól ered.

A vezérigazgatót igazolni látszik, hogy a Provera a Hajdú-Bétnek pénteken elküldött - a vásárlás felfüggesztéséről tájékoztató - levelében már nem a korábban emlegetett gyanús csirkékre, hanem a cég túl magas áraira hivatkozik, minőségi kifogást egyik proverás hálózat sem fogalmazott meg a cég termékeivel szemben.
Boros szerint a piaci harc keményedik, s vannak olyan szereplői, akik nem tartják be a játékszabályokat. Az ok szerinte egyszerű: a Hajdú-Bét és a Bábolna Rt. együtt 40-42 százalékos arányt képviselnek a magyarországi baromfipiacon, illetve öt más feldolgozóval együtt, heten annak már 80-85 százalékát fedik le. A vezérigazgató szerint a fogyasztókhoz eljuttatott termékeik mindegyike minőségi tanúsítvánnyal rendelkezik, ami garantálja, hogy a termék minősége élelmiszer-biztonsági szempontból valamennyi hatályos törvény, rendelet, szabvány előírásainak megfelel és a terméket hatósági állatorvos ellenőrizte. Az alapanyagot Magyarországon, folyamatos állatorvosi felügyelet mellett tenyésztett állatokból állítják elő, ezek az állatok pedig teljes mértékben, garantáltan mentesek mindennemű betegségtől.
Lapunk érdeklődése nyomán kiderült, hogy kereskedők többsége bízik a Hajdú-Bétben. A Tescónál az állat-egészségügyi hatóság vizsgálta a húsárut, különös tekintettel a baromfitermékekre, de nem találtak rendellenességet. A Tesco kapott egy szállítói nyilatkozatot is a Valdor Rt.-től, amely arról biztosítja a hipermarketet, hogy a tőlük származó áruk minőségi kifogásoktól mentesek. Mindaddig, amíg be nem bizonyosodik az ellenkezője, átveszik a Hajdú-Bét baromfi termékeit. Az Auchannál csak szigorú eredet- és minőségtanúsítvánnyal, kizárólag hatósági állatorvosi igazolással veszik át az élelmiszereket. Amíg a Hajdú-Bét szállítmányait ilyen papírok kísérik, addig az együttműködést nem függesztik fel. A Metrónál hasonlóan nyilatkoztak, mondván: továbbra is fogadják a cég termékeit, miután a társaság garantálja számukra, hogy minden betegségtől mentes, magyar árut szállítanak. A Sparnál közölték, hogy sem a Hajdú-Béttel való együttműködés esetleges felfüggesztéséről, sem az átvett termékek bevonásáról nem döntöttek. Fenti áruházláncokon túl a Plus és a Kaiser's áruházláncok is vásárolnak a továbbiakban is a Hajdú-Bét Rt. által forgalmazott baromfitermékeket.
L. L.-V. Gy. Zs.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet