Szilveszterkor - a cégektől származó adatok szerint - több mint 4,9 millió GSM mobiltelefon-előfizető volt Magyarországon, vagyis beteljesültek azok a jóslatok, amelyek szerint év végére csaknem minden második lakosra jut GSM mobiltelefon. A távközlési szakemberek korábbi előrejelzései szerint a november-decemberi kampányoktól függően 2001 végén 45-50 százalékos mobiltelefon-penetráció volt várható, a várakozások szerint jövőre ez elérheti a 60 százalékot, és várhatóan 70 százalék körül tetőzik majd a piac (NAPI Gazdaság, 2001. november 21., 8. oldal). 2001 során több mint 1,9 millióval nőtt a mobiltelefon-előfizetők száma, amiből 895 ezerrel a Westel Mobil Távközlési (WMT) Rt. részesedett, a Pannon egy év alatt 736 ezer ügyfelet gyűjtött, a Vodafone pedig csaknem 271 ezerrel növelte előfizetőinek számát.
Folytatódik az a trend, amely szerint a legtöbb készüléket decemberben adják el a társaságok. Év közben ugyanis havonta 100 ezer körüli előfizetőt gyűjtött a három mobiltelefon- cég, decemberben viszont csaknem 465 ezerrel gyarapodott az ügyfelek száma. Az év utolsó hónapjában, vélhetően a karácsonynak köszönhetően csaknem 236 ezerrel bővült a Westel ügyfeleinek száma, a Pannoné 170 ezerrel, míg a Vodafone-előfizetők tábora 60 ezerrel bővült.
A szakemberek által jelzett növekedési tendencia folytatódik, az év vége után néhány nappal, pénteken a WMT bejelentette, hogy előfizetőinek száma elérte a 2,5 milliót. Az új előfizetők körében általában továbbra is népszerű a pre-paid (előre fizetett kártyás) megoldás, a társaságok előfizetőinek többsége választja ezt a megoldást. A mobiltávközlési társaságok offenzívájának köszönhetően a mobiltelefon-előfizetők száma 2001 tavaszán átlépte a fix vonalakét. A májusi adatok szerint hozzávetőleg 37-38 százalékos volt a mobilpenetráció, míg a bekapcsolt fix fővonalak száma csak kevéssel haladta meg a 3,7 milliót, vagyis a vezetékes vonalak penetrációja 37 százalék körül alakult (Színes Informatika, 2001. július 20., 8. oldal).
Diószegi József
