A tervek szerint január közepétől új napilap jelenik meg a piacon, a könnyed hangnemű társadalmi-politikai Napi Lapot a közelmúltban Szolnokon bejegyzett Som-Média Lap- és Könyvkiadó Rt. adja ki, miután a kiadói jogokat megszerző Mester Csaba e jogosultságot átadta a cégnek - tudta meg lapunk. Mester több lapnevet is bejegyeztetett (NAPI Gazdaság, 2001. november 22., 5. oldal), de eddig nem volt pontosan ismert, hogy mely érdekcsoport áll mögötte. Mester ugyan Deutsch Péter vezérigazgatósága idején a Híd Rádió Rt. több tisztségviselőjének és tulajdonosának kézbesítési megbízottja volt, de az rt. jelenlegi vezére, L. Kelemen Gábor korábban határozottan cáfolta, hogy a lapbejegyzés mögött a cége állna, illetve azt is közölte, hogy Mester már nem áll kapcsolatban a Híd Rádióval. Annak hátterében, hogy a Som-Média nem közvetlenül lépett fel, vélhetően az áll, hogy a magánszemély által kezdeményezett lapalapítást rövidebb idő alatt bírálja el a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, mint ha gazdasági társaság kezdeményezné azt.
Az október 30-án szolnoki székhellyel, 20 millió forintos jegyzett tőkével alapított és november 7-én bejegyzett Som-Média igazgatósági elnöke és többségi tulajdonosa Somogyi János, aki szintén abban az időben volt a Híd Rádió gazdasági vezérigazgató-helyettese, amikor Deutsch a társaság vezérigazgatói tisztségét töltötte be. (Deutsch jelenleg a Híd Rádió felügyelőbizottságának elnöke). A Som-Média tisztségviselőinek szinte mindegyike ismert az üzleti világban.
Derzsi András exminiszter mellett szerepet vállalt a cégben Kozma Péter, a legendás Postabank-reklámokat készítő Kozmo Kft. egykori vezetője és Módos Márton, az InfoRádió Kft. ügyvezetője is.
Az valószínűtlennek tűnik, hogy Somogyi a saját tőkéjével indítja el a lapot, a mögötte álló érdekcsoportról viszont ma csak annyi tudható, hogy olyan amerikai befektetőkről van szó, akiknek nincs kapcsolatuk a Színes Mai Lapot kiadó Híd Rádió tulajdonosával, az Elliott Associatesszel, vagyis a bulvár felé hajló új lap részben ennek, illetve a Blikknek lehet a konkurenciája, de várhatóan a politikai napilapoktól is elhódít olvasókat. Az új lap bulvárjellegére az utal, hogy alkalmazottait jórészt az említett két újság (valamint az egykori Mai Nap) volt vagy jelenlegi munkatársai közül verbuválták. Szakmai körökben az a hír járja a hét minden napján megjelenő új színes lapról, hogy a 20-40 éves korosztályt akarja megszólítani, s a tervek szerint 100 ezer példányban kerül az utcára. Valószínűleg Kőszegi Ferenc az új kiadvány szellemi atyja, jóllehet nem ő lesz a főszerkesztő, hanem Murányi Marcell, aki a Színes Mai Laptól igazol át. A lapigazgatói pozíciót betöltő Kőszegi korábban a Mai Nap főszerkesztője, később pedig a Magyar Televízió szóvivője volt.
Piaci információk szerint a Napi Lap mellett egy naponta megjelenő sportlap is készülődik, amelynek várhatóan heti kiadása is lesz. Az újság szakmai irányítását a Nemzeti Sport egykori vezetői közé tartozó Szekeres Istvánhoz kötik, a kiadó egy amerikai-koreai társaság lenne. Ez az újság még nincs az előbbihez hasonló készültségi fokon, ilyen tartalmú lap kiadását ugyanis egyelőre nem engedélyezték a minisztériumban. A Napi Lapnak sem lesz könnyű a dolga, de a nehezebb feladat a sportlapra vár, hiszen a Ringier által kiadott Nemzeti Sport pozíciója szinte rendíthetetlen, amit az is mutat, hogy a Híd Rádió által indított Színes Sport sem bírta sokáig.
D. J.
