A jövő év közepére teljesen áttelepítik az AEG-porszívók gyártását a németországi Rothenburgból az Electrolux Lehet Kft. jászberényi telephelyére, amelynek érdekében néhány tízmillió forintos fejlesztést hajtanak végre, ám az áthelyezett gépek értéke is megközelíti a 70 millió forintot - mondta Vass Attila, a porszívógyár igazgatója. A magyarországi gyár jövő év elején jelenik meg új készülékével a piacon.
A gyárban jelenleg naponta két műszakban átlagosan 5 ezer, ám októberben-novemberben napi több mint 6 ezer porszívó készül, később ez a szám elérheti a napi 10 ezret.
A porszívók gyártása öt évvel ezelőtt kezdődött meg Jászberényben, s a tavalyi 900 ezer után idén várhatóan 1,1 millió, jövőre pedig több mint 1,5 millió készüléket értékesítenek. Az áttelepítés után az idei 319 fő helyett 420 embert foglalkoztatnak a porszívógyárban. A készülékek legnagyobb hányada - 27 százaléka - Nagy-Britanniába kerül, emellett Franciaországban, Lengyelországban, valamint Magyarországon értékesítik a legtöbb porszívót. Magyarországon évente körülbelül 300 ezer darabot adnak el, piaci részesedésük több mint 21 százalék. A németországi gyártás áthelyezése után némileg változik a felvevőpiacok rangsora, Németországba ugyanis a jelenlegi évi 80-90 ezernél jövőre jóval többet, várhatóan 500 ezret szállítanak. A porszívók értékesítéséből idén 13,3 milliárd forint, jövőre pedig 18,4 milliárd forint folyhat be.
D. J.
