A Malév idén az első négy hónapban 7 milliárd forint üzemi veszteséget halmozott fel és a féléves adatok szerint ez tovább nőtt - mondta Faragó Csaba, az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója szerdán az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén. Faragó szerint nem teljesen világos, hogy miért gyorsult fel az üzemi veszteség növekedése, ezért a privatizációs szervezet jogi vizsgálatot kért az eddig megkötött szerződésekről, és a költségnemeket is ellenőriztetik. A tetemes veszteségnek is szerepe volt abban, hogy a Malév igazgatósága nem szavazott további bizalmat Antal Erzsébet vezérigazgatónak - mondta Faragó, aki elégedett az új igazgatóság összetételével. Az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója szerint a jelenlegi menedzsmenttel jó esély van arra, hogy a veszteségek csökkenjenek. A légitársaság talpra állításához elengedhetetlen volt az a 9,2 milliárd forintos tőkejuttatás, amelyhez a napokban járult hozzá a kormány (NAPI Gazdaság, 2001. szeptember 19., 3. oldal).
Enyedi Balázs, a Miniszterelnöki Hivatal főosztályvezetője, kormány-főtanácsadó elmondta, hogy ez csak kis lépésnek tekinthető a Malév helyzetének rendezésében. Indoklásként a légitársaság 7,6 milliárd forintos jegyzett tőkéje és a mintegy 200 milliárd forintos légiflotta közötti jelentős értékkülönbséget említette. Enyedi reményei szerint további tőkejuttatásra is lehetőség nyílik, ami a szövetségi tárgyalások eredményes kimenetelének is feltétele. Faragó is azt várja, hogy jelentősen javulnak a légitársaság hosszú távú kilátásai, ha a jelenleg a KLM-mel és a Northwesttel folyó tárgyalások partneri együttműködéshez vezetnek, amire az elnök-vezérigazgató szerint jó esély van.
(NAPI)
