BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Árfelülvizsgálatot kért a Paksi Atomerőmű

Információink szerint a Paksi Atomerőmű (PA) Rt. menedzsmentje jelenleg azért lobbizik a kormánynál, hogy a korábban tervbe vett kapacitásbővítés és élettartam-meghosszabbítás mellett esetleg egy új áramtermelő blokkot is építsenek fel Pakson. A PA alacsonynak tartja az általa az elektromos energiáért kapott árat, ezért kezdeményezte annak felülvizsgálatát a Magyar Energia Hivatalnál (MEH).

2001. május 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Orbán Viktor miniszterelnök korábban már támogatásáról biztosította az atomerőmű élettartamának meghosszabbítását és a kapacitásnövelést. Lapunk értesülése szerint - melyet a PA-nál nem erősítettek meg - a létesítmény vezetői most egy új erőművi blokk megépítéséről is szeretnék meggyőzni a politikai döntéshozókat. A tegnap közgyűlését tartó PA egyébként idén 84,8 milliárd forintos árbevételt tervez - mondta ez alkalomból Baji Csaba, a cég négy hónappal ezelőtt kinevezett vezérigazgatója. A tervek szerint 15,7 milliárd forintnyi beruházást hajtanak végre, így két blokk feljavítását végzik el az idén. Az árbevétel ugyan 11 százalékkal növekszik ebben az évben, de a beruházások és a hitelek kamatterhei miatt az idei az első négy hónapban keletkezett 4,2 milliárd forintos adózás előtti nyereség az év egészét tekintve 1,8 milliárdra csökken majd.
A paksi erőmű az ország villamosenergia-szükségletének valamivel több mint 40 százalékát állítja elő, méghozzá a legalacsonyabb áron. Ám azt az árat, amelyen a PA a Magyar Villamos Művek Rt.-nek eladja az áramot - ez hatósági ár és jelenleg 6,40 forintot tesz ki kilowattóránként - az atomerőmű alacsonynak tartja és a MEH-nél már kérelmezte is a felülvizsgálatát. A MEH-ben állítólag pozitívan fogadták a beadványt, de döntés még nem született. Mészáros György, a PA elnöke elmondta: a két éven belül lezajló kapacitásbővítés nyomán a jelenleg 470 MW-os reaktorblokkok teljesítményét 500-510 megawattra fokozzák. A blokkok működési engedélye 2012 és 2017 között lejár, ezért élettartamuk meghosszabbítása szükséges. A hatóságok döntésétől függően 15-20-25 évre is megnyújthatják az erőmű életciklusát, így a blokkok 2032-2037-ig is működhetnek - tette hozzá Mészáros. A hosszabbítást 2007-ben kell majd kérnie a társaságnak, a kivitelezés pedig 2012-ben kezdődhet el.
(NAPI)

Szegő Miklós Iván
Szegő Miklós Iván

Ez is érdekelhet