BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nagyok profitkilátásai javultak

Az elmúlt negyedévben nagyrészt javultak a BÉT-en jegyzett nagyobb cégek profitkilátásai, kivételt ez alól csak a gyógyszercégek jelentettek.

2007. június 17. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elemzők a Mol, az OTP és a Magyar Telekom esetében fölfelé, a két gyógyszergyártónál lefelé módosították a 2007-es eredményre vonatkozó becslésüket az előző negyedévhez képest. A három hónappal ezelőtti eredményvárakozásokkal összehasonlítva a változást, a Richter és az Egis esetében elsősorban a megszorító intézkedések, azon belül is a gyógyszer-gazdaságossági törvény intézkedései okoztak törést. A kilenc brókercég elemzőinek várakozása alapján készített konszenzusunk szerint a Richter 2007-ben 2007 forintos eredményt fog elérni részvényenként, ez jelentősen elmarad a 2006-os 2800 forinttól (a 2006-os eredményeket lásd lapunk 8. oldalán a táblázatban), de az előző negyedévben készített konszenzusunkban szereplő 2281 forintos szinttől is. Jövőre a várakozások szerint 2417 forintos részvényenkénti eredményt (EPS) érhet el a független gyógyszergyártó. Az Egis esetében még drasztikusabb a változás mostani körképünkben, ez évre már csak 1112 forintos EPS-re számítanak a szakemberek a három hónappal ezelőtti 1561 forintos konszenzus után.
A Magyar Telekomtól változatlanul nem várnak dinamikus profitbővülést a következő két évben, 2007-ben 72 forintos profitra lehet számítani részvényenként – ez szűk egyszázalékos növekedés márciusi körképünk óta –, amit 2008-ban közel 79 forintos nyereség követhet. Az osztalékszelvényekért jelenleg inkább kötvényként számon tartott távközlési cég részvényeinek árát elsősorban nem is a profitadatok, hanem a hozamkörnyezet változása befolyásolja.
A megkérdezett szakértők többsége egyetértett abban, a 2006-ban jelentős egyszeri tételeket elszámoló Mol idén és jövőre csökkenő profitról számol majd be. 2007-ben a konszenzus alapján 2268, míg 2008-ban 2190 forintos lehet az egy részvényre jutó eredmény.
Az OTP-től stabil nyereségnövekedést várnak a szakemberek, idén 781, jövőre pedig 896 forintos profitot érhet el a pénzintézet. Ezek az értékek egy-, illetve négyszázalékos növekedést jelentenek a három hónappal ezelőtti körképünkben szereplő várakozásokhoz képest. A Mol esetében a márciusi konszenzushoz képest mintegy négy százalékkal emelkedett a 2007-re várt profit (Befektető, 2007. március 12., 13–14. oldal).
Emelkedtek még a Danubiusra, a Linamarra, a Rábára és a Pannonplastra vonatkozó profitvárakozások, míg az FHB esetében csökkenés következett be. A második legnagyobb tőzsdén jegyzett banktól hajszál híján 100 forintos EPS-re számítanak az elemzők, szemben a három hónappal ezelőtti 103,5 forinttal. A Rába és a Pannonplast esetében 2007-re a korábbi 111 és 131 forint helyett most 121 és 145 forintos eredményt várnak a szakemberek, ez mindkét esetben megközelítőleg 10 százalékos növekedést jelent. Az előrejelzések alapján tehát 2007-ben az OTP kivételével csökkennek majd a blue chipek nyereségei, ezzel megakadhat a BÉT-en jegyzett részvények összesített profitjának évek óta tartó növekedési sorozata. A cégek ennek ellenére nem tekinthetők drágának, a Mol a 2007-re várt eredménnyel számolva 10,8, a Magyar Telekom 13,1, a Richter 18,1, az OTP pedig 12,1-es előretekintő P/E hányadossal rendelkezik.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet