Ez év elején is óvatosan nyilatkoztak idei terveikről a NAPI Lendület által elért hivatalos vezérképviseletek, márkaimportőrök. Ennek egyik magyarázata, hogy a 2005-re szóló év eleji becsléseik – mind az összpiacot, mind saját márkájukat tekintve – jórészt bejöttek, hiszen jó esetben stagnálással, rosszabb esetben 5-10 százalékos visszaeséssel számoltak. Másrészt az új év első két hónapja általában átlag alatti eladásokat hoz, fellendülésre csak ezt követően számítanak. A negyvenet elérő hivatalos főforgalmazóktól kapott információk alapján a piac egyöntetűen a tavalyihoz hasonló, hullámzó forgalomra számít 2006-ban. Új modellekben (NAPI Lendület, 2005. december 30–31., I–II. oldal) nem lesz hiány – igaz, márkánként igencsak eltérő mértékben –, ezekre vélhetően bőven lesznek vevők. Meglehetősen bizakodóak azok a vezérképviseletek, márkaimportőrök, amelyek új magyarországi vállalkozásként tavaly kezdték meg működésüket. Szinte valamennyien úgy látják, hogy elképzeléseik megvalósításában maradtak még tartalékok az idei évre.
Márkánként szemügyre véve tucatot kitevő kínálatbővülést láthatunk, ám tényleges újdonságnak csak a Cadillac és a Corvette megjelenése számít. A többi márkánál a fő forgalmazó cég új felállásban, illetve új tulajdonosi háttérrel kezdte meg működését. Ilyen volt a Mercedeseket kizárólagos joggal forgalmazó DaimlerChrysler Automotive Hungária Kft. megalakulása is, valamint a smartot, a Chryslert és a Jeepet forgalmazó, a Pappas-csoporthoz tartozó MB-Auto Magyarország Kft. „márkaváltása” (NAPI Gazdaság, 2005. július 13., 4. oldal). A smartot kivéve mindegyikük kisebb-nagyobb mértékben növelte eladásait. Szintén régi-új márka a Mitsubishi és a Subaru, amelyeket az Emil Frey-csoport közvetlen érdekeltségei kezdtek el forgalmazni új vezérképviseletként. Mindkét márka látványos: 47, illetve 149 százalékos eladásnövekedést ért el tavaly 2004-hez képest.
A Ssangyong egy olaszországi partnercéggel megerősödve tért vissza a magyar piacra (NAPI Lendület, 2005. május 30., I. oldal), s bár csak valamivel több mint a harmadát értékesítették a tervezett kettőszáz autónak, a márka hálózata a terveknek megfelelően tizenháromra gyarapodott. Az új modelleknek és a hálózat húsztagúra bővülésének köszönhetően várakozásaik szerint az idei évben eladnak 200 autót.
A Nissanokat is új, az autógyár közvetett érdekeltségébe tartozó cég: a Nissan Sales Central & Eastern Europe Kft. (NAPI Gazdaság, 2005. július 4., 5. oldal) értékesíti, amely egyúttal kelet-közép-európai régiós központként is működik térségünkben. A tavalyi valamivel több mint 3800 eladott új személyautó a tervekhez közeli mennyiség, a nagy előrelépést ettől az évtől várják. A Cadillac és a Corvette forgalmazását a régiós feladatokat ellátó Cadillac & Corvette Central Europe kezdte meg (NAPI Gazdaság, 2005. szeptember 9., 4. oldal). A tavalyi utolsó hónapokban egy Corvette és 16 Cadillac kelt el, idén – főleg a D szegmensben megjelenő Cadillac BLS piacra kerülésével – száz darabot meghaladó értékesítéssel számolnak.
Tevékenységét csaknem egy évvel ezelőtt (NAPI Gazdaság, 2005. február 16., 4. oldal) kezdte el a dél-koreai autógyártó 100 százalékos tulajdonában lévő Hyundai Motor Hungary Kft. (HMH), amelynek szembe kell néznie azzal, hogy a márka korábbi importőre, a Hyundai Auto Hungary Kft. (HAH) jogi úton is kifogásolta csaknem 11 éven keresztül meglévő márkaimportőri státusa megszűntetésének módját. A HMH eredetileg négyezer körüli új Hyundai eladásával számolt 25 márkakereskedésén keresztül, ám csak 2189 jött össze. Ugyanakkor a HAH tizennégy tagúra fogyott márkakereskedői hálózatában – közvetlen autógyári kapcsolat híján – valamivel több mint félezer Hyundait adott el. Ick-Kyun Oh, a HMH értékesítésért felelős ügyvezető igazgatója kérdésünkre kifejtette: a szervezetépítés tavaly év végére lényegében befejeződött, idén a múlt évi eladások kétszeresével számolnak, s a következő három-négy évben éves szinten 10 ezer körüli új Hyundai személyautó eladása a cél.
