BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A rali ászai maradtak, a gyárak lemorzsolódtak

Alig fejeződött be a Dakar rali, a sportág rajongói máris újabb küzdelemsorozatnak örvendezhetnek. Talán leghíresebb versenyével, a monte-carlói futammal kezdetét vette rali-világbajnokság.

2006. január 26. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt hónapok kevés olyan fejleményt hoztak a rali-világbajnokság körül, ami a szurkolók osztatlan örömét váltotta volna ki. A tragédiával végződött balesetek beárnyékolták a tavalyi szezont, de az is elgondolkodtatta a rajongókat, hogy a Citroën és a Peugeot bejentette: befejezik a versenyzést. Bár a Citroën kellemes meglepetést okozott azzal, hogy 2007-ben szándékában áll visszatérni a sorozatba egy C4-es WRC-vel (NAPI Lendület, 2005. december 30–31., IV. oldal), ám sokakat váratlanul ért, hogy a holt idényben a Skoda és a Mitsubishi is kivonult a gyártók versenyéből. A japán gyár esetében a gyászosnak mondható autóeladásokra és az ebből származtatható finanszírozási gondokra vezethető vissza a döntés, a Volkswagen-csoporthoz tartozó cseh márkánál viszont leginkább az eredménylista végén való szereplés miatt születhetett meg a határozat. Elemzők szerint a konszernnél alighanem beleuntak a vesszőfutásba, hiszen évekkel korábban a Seat-versenyzőknek sem sikerült az élbolyba kerülniük.
Ilyen előzmények után igencsak gyászosnak mondható az idei gyári támogatású versenyautó-kínálat: csak a Ford és a Subaru indította el csapatát. A Ford leigazolta az elmúlt évek egyik legsikeresebb pilótáját, a finn Marcus Grönholmot, míg a „vízhordó” autóba a lassan már örök ígéretnek számító ugyancsak finn Mikko Hirvonent ültetik. További újdonság a felállásban, hogy immár az új Focusszal érkeztek Monte-Carlóba. A Subarunál látszólag ugyan nem történt érdemi változás – a két versenyző továbbra is a norvég Peter Solberg és az ausztrál Chris Atkinson –, ám az autó teljesen megújult.
Mindez első ránézésre azt jelentheti, hogy e négy pilóta között dőlhet el a világbajnoki cím sorsa, hiszen a gyári támogatás nélkül induló többi autó elméletben aligha rúghat labdába az övéik mellett. Csakhogy ezen a „képleten” változtathat az idei év egyik jelentős szabálymódosítása: a mezőnyt két részre bontották, a Manufacturer 1-es és az Manufacturer 2-es kategóriára. Az előbbiben a valódi gyári csapatok versenyzőit, illetve autóit, az utóbbiban a privát indulókat értékelik. A rajthoz állók mindkét kategóriában gyűjtik a pontokat az egyéni és a csapatértékeléshez is, ám míg a M1-eseknek mind a 16 futamon el kell indulniuk, a M2-esektől csak 10 startot várnak el. Az új előírásokat, valamint az előző évben elhangzott nyilatkozatokat figyelve a Citroën – pontosabban a márka autóit felkészítő Kronos – M1-es nevezése igencsak meglepetésnek számít. Az viszont „természetes”, hogy a vezérpilóta az elmúlt két év rali-világbajnoka, Sebastian Loeb, aki a Citroënnel ért a csúcsra. Ugyanakkor ezzel együtt is kevésnek mondható az M1-ben indulók száma.
Ráadásul a nem titkoltan a költségek csökkentése érdekében létrehozott M2-es nevezési lista sem túlságosan hosszú. Itt a legnagyobb ász az OMV alakulata lehet, amely a tavalyi gyári Peugeot-kal száll harcba.
A két versenyző is ismert, az egyik – az olajipari vállalat által már jó ideje támogatott – osztrák Manfred Stohl, a másik a 2003-as világbajnok Peter Solberg testvére, Henning Solberg.
A tavalyi, karakteres kinézetű Ford Focus WRC-k sem tűnnek el, Stobart néven és festéssel gördülnek majd a rajtvonalra. Sőt, a Skoda Fabia WRC-k sem szívódnak fel, hiszen egy osztrák tuningcég és az ugyancsak osztrák energiaital-gyártó, a Red Bull segedelmével a cseh márka versenyautói is színesítik a futamokat. Az egyik Fabiát a francia Gilles Panizzi és a svéd Mattias Ekström probálja sikerre vinni.
Ezzel persze még mindig nem teljes a mezőny, hiszen sok esetben lesz arra példa, hogy egy alakulat további autókat indít néhány futamon. És bár így vagy úgy, szinte minden menő ralis jelen lesz a világbajnokságon, mégsem tűnik rózsásnak a jelenlegi helyzet. Az autógyárak közvetlen részvétele ugyanis rangot adott és ad a rali-vb-nek, ezért idei „tartózkodásukra” hamarosan ellenszert kell találniuk a szervezőknek. A márkák látványos versenyének elmaradása miatt a nézők is elfordulhatnak a világbajnokságtól, ha pedig ez bekövetkezik, akkor még nehezebb lesz megtartani, illetve visszacsábítani az autógyárakat.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet