Hokkaido szigetén gyűltek össze nemrégiben a japán autógyártók, hogy bemutassák azokat a technikai eszközeiket, amelyek célja az ütközések megelőzése. A Honda egy Accordból alakította ki ASV–3 (Advanced Safety Vehicle – továbbfejlesztett biztonsági jármű) koncepcióautóját, amelynek műholdas navigációs rendszere érzékeli, hogy a vezető milyen sebességgel készül bevenni az előtte álló kanyart. Ha túl gyorsan tenné, akkor figyelmeztető jelzést kap vagy a berendezés automatikusan megfékezi az autóját. A cég Legend luxusszedánjaihoz már meg is rendelhető az az éjjel látó rendszer, amely figyelmezteti a vezetőt, ha egy gyalogos a sötétben éppen az autója elé készül lépni.
A Mazda az előbbihez hasonló rendszeren dolgozik, azzal a kiegészítéssel, hogy azt képessé akarják tenni a jármű automatikus lefékezésére is, ha a vezető késlekedne a baleset megelőzésével. Emellett az első lökhárítón a gyalogost védő légzsákot helyeznének el. További Mazda-újdonság a fényszórók világításának olyan szabályozása, amely megelőzi a szembe jövő jármű vezetőjének elvakítását.
A Nissan a közlekedési lámpák és az autók kommunikációs megoldásán dolgozik, amely például jelezné a járművek vezetőinek, ha iskolához közelednek. A japán–francia tulajdonú cég ezenfelül a kilátást leszűkítő holttereket megszüntető fedélzeti videorendszert is fejleszt.
A Toyota az ütközés veszélyére figyelmeztető, Lexus SUV-jaihoz már rendelhető radarrendszerét akarja kiegészíteni automatikus fékezési képességgel, emellett egy a vezető éberségét ellenőrző kamerát fejleszt, amely figyelmezteti a sofőrt figyelme lankadására.
Mindezeken túl talán az a tervezési eljárás a legérdekesebb, amelyben arcszerűvé alakítják a járművek elejét. Pszichológusok szerint ugyanis a vezetők gyorsabban reagálnak a kritikus helyzetekben, ha a szemből jövő veszélynek „tekintete”, esetleg „félelmetes nézése” van. Példa erre a Honda ASV–3 motorkerékpárja.
