BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A környezetkímélő motoroké a jövő

Minden második évben a technikai újdonságoké, a koncepciójárműveké a főszerep a tokiói autókiállításon, ahol – a helyszínből adódóan – elsősorban a japán cégek, de a jelentős külföldi gyártók és fejlesztők is megidézik a jövőt.

2005. október 28. péntek, 07:57

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az idei tokiói autószalonon, úgy tűnik, a környezetkímélő meghajtásoknak jutott a főszerep, de emellett – amint azt néhány márka példája is illusztrálja – ma még szokatlan műszaki megoldások is bemutatkoztak. Japán s egyúttal a világ egyik vezető autógyártója, a Toyota Fine-X nevű üzemanyagcellás hibrid koncepcióautójának különlegessége az egymástól független négykerék-meghajtás és a nagy kormányszög mechanizmus alkalmazása. Olyan új működési megoldásról van szó, amelynél a négy kerék független hajtásával és kormányzásával, a nagy szögben forgatható kormányművel, illetve a négy kerékben elhelyezett, egy-egy elektromos motorral lehetővé válik az autóval való egy helyben fordulás. Ez jelentősen megkönnyítheti a parkolást, illetve a visszafordulást.
Az Estima Hybrid Concept – a gyártó definíciója szerint – új generációs, egyterű koncepcióautó, amelyben a Toyota legújabb hibrid rendszere, a THS II működik, kiegészülve az alacsony széndioxid- és egyéb kibocsátást szolgáló, a kipufogógáz hőjét hasznosító rendszerrel.
Bár a tokiói autókiállításon látható, mégsem autó az i-swing, amely egy új, egyszemélyes közlekedési eszköz. A jármű képes folyamatosan olyan lassan haladni, hogy használója menet közben beszélgethessen a mellette sétálóval, amikor azonban gyorsabb mozgásra van szükség, az i-swing háromkerekű gurulásra vált át. A botkormányon kívül pedálokkal vagy – a síeléshez hasonlóan – súlypontáthelyezéssel is kormányozható a szerkezet. Az i-swing emellett előrevetíti a mesterséges intelligencia használatát a közlekedésben: megtanulja vezetője szokásait, preferenciáit, és azokat „alkalmazva” működik. A Nissan Takasi Murakami híres japán művésszel közösen mutatta be a Pivo elektromos koncepcióautót. A jármű olyan utasfülkével rendelkezik, amely 360 fokos szögben képes körbeforogni, így kiküszöböli a tolatást. A Pivót a Nissan kompakt, nagy teljesítményű lítium-ion akkumulátorával és motorjával látták el, így a jármű károsanyag-kibocsátása nulla. Az autóban megtalálható a Nissan körpanorámás kijelzője, amely csökkenti a holtteret: a jármű környezetét a belső térben, az A oszlopokon lévő képernyőkön, illetve az első szélvédő mindkét oldalán kivetítve mutatja meg. A Mazda standján debütált a szakértők szerint nagyon környezetbarát, a jövő egyik lehetséges motorjaként is emlegetett, hidrogénhajtású Renesis Wankel-motor. Emellett világújdonságnak számít a hidrogén-benzin üzemű RX8-as, de bemutatnak egy rendkívül környezetkímélő kétliteres benzin- és egy igen gazdaságos dízelmotort is.
A Mitsubishi is kiállította üzemanyagcellás autóját, valamint egy a DaimlerChryslerrel és a Hyundaijal közösen kifejlesztett benzines motorcsaládot, s egy az eddigieknél is tisztább GDI dízelt is szemügyre lehet venni.
A Honda IMAS nevű sportautójának – különleges formájának köszönhetően – 0,2-es légellenállási mutatója van, de látható a márka standján a Honda üzemanyagcellás programjának következő lépcsőfokát képviselő motorja is.
A Suzuki – egyebek mellett – a Mobile Terrace nevű üzemanyagcellás koncepciómodelljét mutatja be, amely egy négy méter hosszú kisbusz, amelyben a motor – köszönhetően az újfajta hajtásnak – nem vesz el helyet az utastértől.
A Toyota többségi tulajdonában lévő Daihatsu különlegessége pedig a HVS nevű nyitott, hibrid hajtású sportautó, amely másfél literes benzinmotorjának és elektromos meghajtásának köszönhetően – a gyártó szerint – egy 2000 köbcentis roadster teljesítményét nyújtja, miközben 100 kilométerenként három liternél kisebb fogyasztással is beéri. A külföldiek sorából kiemelkedik a Mercedes-Benz F 600 Hygenius tüzelőanyag-cellás járműve, amelyet egy maximálisan 85 kW/115 LE teljesítményű, 350 Nm maximális forgatónyomatékú villanymotor hajt. Az autó 2,9 litert üzemanyagot fogyaszt és 400 kilométeren át képes működni egyetlen tartálynyi cseppfolyós hidrogénnel. A kísérleti járműben mutatkozik be a Mercedes-Benz újfajta, virtuális kijelzőkre épülő kezelési koncepciója s új ülésrendszere is. Az F 600 Hygenius tüzelőanyag-cellája csaknem 40 százalékkal kisebb az eddig használtaknál, sokkal jobb hatásfokú és igen kedvező hidegindítási jellemzőkkel rendelkezik. Előnyös tulajdonságait az új tüzelőanyagcella-stacknek, az elektromos turbótöltőnek, valamint a szintén új fejlesztésű nedvesítő- és szárítórendszernek köszönheti. A jármű meghajtórendszere a hibrid üzemhez hasonló elven működik: a lítium-ion akkumulátorokban tárolja a fékezéskor felhalmozódó – az ilyenkor generátorként működő motor által termelt – energiát, így parkoláskor és tolatáskor például csak az akkumulátor táplálja a villanymotort. A Volkswagen (VW) EcoRacter üzemanyag-takarékos koncepció-sportautóját mutatja be, amely 136 lóerős, átlagfogyasztása 3,4 liter és 230 km/h végsebességre képes, miközben 6,3 másodperc alatt gyorsul 100-ra. A középmotoros sportautó súlya a szénszálas karosszériának köszönhetően 850 kilogramm. Ugyancsak tokiói világpremier a VW legerősebb Polója: a 150 lóerős GTI változat, amely a jövő év tavaszán kerül a márkaszalonokba.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet